Reklama

Reklama

Długi covid a uszkodzenie nerwów. Pomóc może terapia

Nawet po łagodnym przejściu COVID-19 część chorych jeszcze przez długi czas skarży się na objawy takie jak: osłabienie, trudności w wykonywaniu codziennych czynności, przyspieszone tętno, krótki oddech, pogorszenie zdolności poznawczych, chroniczny ból, zaburzenia narządów zmysłów, osłabienie mięśni. Jeśli te symptomy są obecne przez co najmniej trzy miesiące, mówi się o tzw. długim covid. U niektórych pacjentów dochodzi do utrzymującego się uszkodzenia nerwów spowodowanego reakcją autoimmunologiczną. Pomocne mogą okazać się standardowe terapie takich zaburzeń.

Autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach pisma "Neurology: Neuroimmunology & Neuroinflammation" przebadali 17 pacjentów spełniających kryteria takiego zaburzenia. 16 z nich przeszło tylko łagodną postać infekcji SARS-CoV-2. U 59 proc. uczestników naukowcy wykryli uszkodzenia nerwów obwodowych.

"To jedna z pierwszych publikacji na temat przyczyn długiego covid - choroby, która będzie zyskiwała na znaczeniu, w czasie gdy liczba przypadków ostrego covid będzie malała - podkreśla główna autorka pracy, dr Anne Louise Oaklander z Massachusetts General Hospital. 

Reklama

Jak wygląda długi covid? 

- Nasze rezultaty wskazują, że niektórzy pacjenci z długim covid mają uszkodzenia w obwodowych włóknach nerwowych, przy czym szczególnie wyraźne mogą być uszkodzenia komórek w małych włóknach - dodaje.

Typowe objawy znanych dotąd neuropatii pokrywają się w dużej części z powikłaniami po COVID-19. Badacze wymieniają tutaj osłabienie, zmiany w działaniu narządów zmysłów, bóle w dłoniach i stopach, zmęczenie. Zwracają uwagę, że jeśli stan pacjentów z trudnymi do wytłumaczenia inną chorobą objawami długiego covid się nie poprawia, mogą skorzystać z pomocy specjalisty od chorób nerwowo-mięśniowych.

- Badania nasze oraz innych zespołów wskazują na różne rodzaje neuropatii powstających po przejściu COVID-19, jak je diagnozować i leczyć - zwraca uwagę Oaklander. - Większość opisanych do dzisiaj związanych z COVID-19 neuropatii wydaje się odzwierciedlać reakcję układu odpornościowego na wirusa, która zaczęła wadliwie działać. Stan niektórych pacjentów wydaje się poprawiać dzięki standardowym terapiom stosowanym przy innych autoimmunologicznych neuropatiach - dodaje ekspertka.

Podkreśla przy tym, że nie minęło jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby przeprowadzić właściwe badania kliniczne takich terapii w przypadku leczenia powikłań po COVID-19.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy