Reklama

Reklama

"DGP": Strach przed kornawirusem słabnie. Sondaż w czterech krajach

Poziom strachu Polaków przed zachorowaniem na COVID-19 obniża się – wynika z sondażu, który przeprowadzono równocześnie także we Francji, w Niemczech oraz we Włoszech. Jak wypadamy na tle tych krajów? Szczegóły opisuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy, poza Polską wszystkie kraje biorące udział w badaniu, plasują się w czołówce najbardziej dotkniętych pandemią SARS-CoV-2.

Badanych pytano m.in. "czy obawia się pan, że zachoruje na koronawirusa".  W Polsce "tak" odpowiada obecnie 37 proc. ankietowanych. To spory spadek w porównaniu do okresu z początku kwietnia, kiedy taką obawę wyrażało 54 proc. badanych.

Jakie nastroje malują się w trzech pozostałych krajach? 

W Niemczech zachorowania obawia się 47 proc. badanych, a we Francji 62 proc. Największą zmianę można zaobserwować we Włoszech. Obecnie zachorowania na COVID-19 boi się 73 proc. badanych. Tymczasem pod koniec lutego takie obawy wyrażało tylko 27 proc. badanych.

Reklama

"Kluczowym czynnikiem wpływającym na poziom lęku przed koronawirusem w społeczeństwie jest liczba ofiar śmiertelnych, a nie przypadków choroby. To widać zwłaszcza w przypadku Włoch. W Polsce nie było gwałtownego przyrostu zgonów, dlatego strach utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie" - mówi w rozmowie z "DGP" Marcin Duma z United Surveys, która po stronie polskiej była odpowiedzialna za prowadzenie sondażu.

W badaniu tym pytano też o solidarność w ramach Unii Europejskiej. Nad Wisłą za tą ideą opowiedziało się 37 proc. badanych. Za solidarną wzajemną pomocą było natomiast 70 proc. Włochów i 58 proc. Francuzów.

Badania rozpoczęły się pod koniec lutego.

***
Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama