Reklama

Reklama

Deltakron gorszy niż Omikron i Delta? Oto objawy nowego wariantu koronawirusa

Chociaż wiele europejskich państw rozluźniło obostrzenia, wirus SARS-CoV-2 wciąż stanowi zagrożenie. Naukowcy dobrze o tym wiedzą, więc nie spoczywają na laurach i regularnie donoszą o jego kolejnych mutacjach. Nowym wariantem koronawirusa, który odkryto na Cyprze, jest Deltakron. Co to jest i jakie są objawy zakażenia Deltakronem, którego nazwa od razu kojarzy się z dwoma wariantami COVID-19 - Deltą i Omikronem?

Czy Deltakron ma szansę wkrótce wyprzeć takie warianty koronawirusa jak: Omikron czy Delta? I czy decyzja o zrezygnowaniu z części obostrzeń w Europie była błędem? Wyjaśniamy, czym ma charakteryzować się nowy wariant koronawirusa, jakie są objawy Deltakronu oraz w jaki sposób można zapobiegać zarażeniu.

Reklama

Deltakron. Co to za wariant koronawirusa?

Deltacron to nowa rekombinacja koronawirusa, której materiał genetyczny stanowi połączenie struktur z linii Delta GK/AY.4 oraz Omikron GRA/BA.1. 

 • Jest wirusem kombinowanym, czyli takim, który pojawia się, gdy dana osoba choruje na dwa warianty COVID-19 równocześnie, w wyniku czego ich komórki wspólnie się namnażają. 
 • Jak wygląda Detakron? Naukowcy twierdzą, że kolec Deltakronu, który przyczepia się do ludzkich komórek, pochodzi z Omikronu, a jego "kręgosłup" z Delty.

Deltakron w Europie

Nowy wariant koronawirusa został odkryty i nazwany przez Leondiosa Kostrikisa, profesora nauk biologicznych na Uniwersytecie Cypryjskim oraz jego zespół. 

Badaniom poddano próbki pobrane od 25 pacjentów z wirusem SARS-CoV-2, z których 11 było hospitalizowanych. Deltakron krąży po świecie od początku stycznia 2022 roku i w tym czasie zdążył już dotrzeć m.in. do Francji.

Francja to jednak nie jedyny kraj, gdzie odnotowano już przypadki zarażenia się Deltakronem. Nowy wariant koronawirusa bardzo szybko dotarł również do Holandii oraz Danii, gdzie na początku lutego zniesiono ogólnokrajowe ograniczenia. 

Powstanie Deltakronu. Specjaliści nie są zaskoczeni

Dr Maria Van Kerkhove, która jest kierownikiem technicznym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. odpowiedzi na COVID-19 nie jest zaskoczona pojawieniem się Deltakronu. Na Twitterze napisała, że  jej zdaniem "należało się tego spodziewać, szczególnie przy intensywnym obiegu Omikrona i Delty", a podczas briefingu prasowego wyjaśniła, że "To właśnie robią wirusy. Zmieniają się z czasem". 

O ryzyku połączenia się Delty i Omikronu mówił już pod koniec ubiegłego roku także lekarz Moderny, dr Paul Burton.

Deltakron. Jakie ma objawy? Czy jest groźny?

Ponieważ nowy wariant koronawirusa jest jeszcze słabo przebadany, nie można stwierdzić jednoznacznie, jakie są jego objawy. 

Można się jednak domyślać, że skoro Deltakron ma cechy zarówno Delty, jak i Omikronu, będzie się charakteryzował podobnymi symptomami. 

Pierwsze doniesienia mówią o takich objawach Deltakronu jak: 

 • gorączka i dreszcze
 • ból głowy
 • katar,
 • kaszel
 • ból gardła
 • uczucie zmęczenia
 • nudności
 • utrata węchu
 • utrata smaku

Deltakron: Jak chronić się przed koronawirusem?

Nie ma jednej skutecznej metody. Na pewno podstawa to szczepienie, które chroni przed ciężkim przebiegiem chorób wywołanych koronawirusem

Podobnie jak w przypadku Delty czy Omikronu, w obawie przed zarażeniem Deltakronem, możemy również zadbać o środki ochrony osobistej tj. regularne mycie rąk, stosowanie maseczek na twarz, dezynfekcja czy zachowywanie dystansu społecznego. 

Czytaj również:

Deltacron. Co to jest? Oto, co wiadomo na temat nowego wariantu COVID-19

Delmikron. Czym charakteryzuje się nowy wariant koronawirusa?

Zobacz także:


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy