Reklama

Reklama

Dawka przypominająca po szczepionce Johnson&Johnson. Zalecenia EMA

Można rozważyć dawkę przypominającą jednodawkowej szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson co najmniej dwa miesiące po pierwszej dawce u osób w wieku 18 lat i starszych - wynika z opublikowanych w środę zaleceń Europejskiej Agencji Leków (EMA).

"Zalecenie jest zgodne z danymi wskazującymi, że dawka przypominająca szczepionki Johnson & Johnson podana co najmniej dwa miesiące po pierwszej dawce u dorosłych doprowadziła do wzrostu przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 (wirusowi wywołującemu COVID-19). Ryzyko zakrzepicy w połączeniu z małopłytkowością (TTS) lub innymi bardzo rzadkimi działaniami niepożądanymi po podaniu dawki przypominającej nie jest znane i jest dokładnie monitorowane" - czytamy w komunikacie Agencji przesłanym mediom.

Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA stwierdził również, że dawkę przypominającą szczepionki J&J można podać po dwóch dawkach jednej ze szczepionek opartych na technologii mRNA zatwierdzonych w UE (Pfizer/BioNTech lub Moderna).

Reklama

Do tej pory jako dawkę przypominającą w Polsce - także po szczepieniu preparatem Johnson&Johnson - stosowano szczepionki: Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w pełnej dawce 0,3 ml i szczepionkę Spikevax (Moderna) w postaci połowy dawki: 50 µg - 0,25 ml.

Środowe statystyki szczepień w Polsce

W Polsce od końca grudnia 2020 r. wykonano 44 616 673 iniekcje. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, zostały 20 730 782 osoby.

Trzecią dawkę szczepionki przyjęło 212 627 osób, a dawkę przypominającą - 4 981 409 osób.

Dzienna liczba szczepień wyniosła 199 674.

Łącznie do Polski dostarczono 87 413 110 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło 46 427 185 dawek.

Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 679 334 dawki.

Zgłoszono 16 456 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych.

Ładowanie...
Ładowanie...

Zobacz też: Tragiczne wieści ze szpitali. Jest nowy raport MZ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje