Reklama

Reklama

Dania: Zniesiono wymóg okazywania paszportów covidowych

Od niedzieli w wielu miejscach w Danii - m.in. kinach i muzeach - zniesiono wymóg okazywania certyfikatów o zaszczepieniu przeciw COVID-19 lub posiadaniu negatywnego wyniku testu. Ekspert twierdzi, że "rozluźnienie następuje w niewłaściwym momencie".

Restrykcje zostały złagodzone w obiektach mieszczących do 500 osób. Swobodny wstęp obowiązuje także do parków rozrywki czy ogrodów zoologicznych. Inne udogodnienia to: likwidacja limitów w transporcie publicznym oraz ograniczeń dla kibiców na trybunach. Więcej osób będzie mogło przebywać w sklepach.

Według cytowanego przez TV 2 prof. Viggo Andreasena z Uniwersytetu w Roskilde, który specjalizuje się w matematyce epidemicznej, "rozluźnienie obostrzeń następuje w niewłaściwym momencie". - Mamy zachorowania na Covid-19 zwłaszcza wśród młodszych ludzi. To oni bywają w miejscach, w których nie będzie już kontroli certyfikatów - podkreśla Andreasen.

Reklama

Opublikowane w tym tygodniu przez duński Instytut ds. kontroli chorób zakaźnych wyniki badań pokazały, że w Danii więcej niż jeden na pięć przypadków wariantu Delta koronawirusa potwierdzono u osób, które zostały zaszczepione pierwszą dawką.

Ważny już po pierwszej dawce

W Danii certyfikat koronawirusowy jest ważny już w przypadku przyjęcia pierwszej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Dokument został wprowadzony pod koniec maja.

Znoszenie od niedzieli restrykcji jest wynikiem porozumienia politycznego rządu z opozycją parlamentarną osiągniętego 10 czerwca.

W Danii liczba nowych przypadków Covid-19 rośnie ponownie od połowy czerwca. Ma to związek m.in. z dominacją bardziej zaraźliwego wariantu Delta koronawirusa. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 739 zakażeń. Obie dawki szczepionki przyjęło do tej pory 54 proc. dorosłej populacji. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy