Reklama

Reklama

Czołowy brytyjski epidemiolog: Wariant Delta 60 proc. bardziej zakaźny

Wariant Delta zidentyfikowany w Indiach jest około 60 proc. bardziej zakaźny niż wariant Alfa, czyli tzw. wariant brytyjski - przyznał czołowy brytyjski epidemiolog prof. Neil Ferguson z Imperial College London. - Modele mówią, że istnieje ryzyko znacznej trzeciej fali, ale nie możemy być pewni co do jej skali - stwierdził.

- W zeszłym tygodniu mieliśmy dowody, że wariant Delta ma pomiędzy 30 a 100 proc. wyższą transmisję niż wariant Alfa. Teraz są one wzmocnione i myślimy, że prawdopodobnie najlepszym szacunkiem jest 60 proc. - powiedział Ferguson na konferencji prasowej. Dodał, że wskaźnik R, który pokazuje tempo transmisji wirusa, wynosi w przypadku wariantu Delta pomiędzy 1,5 a 1,6 - co oznacza, że każde 10 zakażonych osób przenosi go na 15-16 kolejnych.

Skala trzeciej fali w Wielkiej Brytanii - w opinii epidemiologa - zależy od tego, na ile skutecznie szczepionki zapobiegają hospitalizacjom oraz zgonom, i niemal na pewno liczba zgonów będzie niższa.

Reklama

- Zasadniczo modele mówią, że istnieje ryzyko znacznej trzeciej fali, ale nie możemy być pewni co do jej skali - może być znacznie niższa niż druga fala lub może być tego samego rzędu wielkości. To najbardziej zależy od tego, na ile skutecznie szczepionki nadal chronią ludzi przed hospitalizacją i śmiercią w przypadku wariantu Delta indyjskiego, a także od kilku innych niewiadomych - wskazywał Ferguson.

Opóźnienie zniesienia restrykcji w Anglii?

Epidemiolog mówił, że trudno jest ocenić, jak zakażenia "przełożą się na hospitalizacje, ale jest możliwe, że zobaczymy trzecią falę co najmniej porównywalną pod względem liczby hospitalizacji, choć może nie tak poważną, jak druga fala". - Myślę, że prawie na pewno zgonów będzie mniej - szczepionki mają silny efekt ochronny, przypadki w szpitalach są teraz łagodniejsze - ale nadal może to być dość niepokojące - dodał. 

Ferguson powiedział również, że opóźnienie całkowitego zniesienia restrykcji w Anglii, co zostało wstępnie zaplanowane na 21 czerwca, byłoby korzystne, bo pozwoliłoby większej liczbie osób na otrzymanie drugiej dawki szczepionki, a to z kolei zmniejszyłoby skalę każdej ewentualnej trzeciej fali.

W środę poinformowano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 7540 nowych zakażeń, co jest najwyższym bilansem od końca lutego, a ich łączna liczba z ostatnich siedmiu dni - prawie 41,9 tys. - jest o 66 proc. wyższa niż była w siedmiu poprzednich dniach. Jak szacują naukowcy, wariant Delta odpowiada obecnie za prawie 80 proc. nowych zakażeń w Anglii.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy