Reklama

Reklama

Czechy: Rząd chce ograniczyć dostęp do informacji o walce z koronawirusem

Czeskie MSW chce znowelizować ustawę o dostępie do informacji, która uniemożliwi publikowanie wiadomości dotyczących zarządzania kryzysowego. Planowane jest między innymi wydłużenie czasu na przekazywanie informacji - ujawnia portal publicznego radia "iRozhlas".

Reklama

W proponowanej nowelizacji ma znaleźć się zapis: "Informacje (...), których opublikowanie mogłoby zagrozić (...) skuteczności decyzji dotyczących zarządzania kryzysowego (...) nie podaje się" - napisał portal czeskiego radia publicznego. Planowane ma być także wydłużenie czasu potrzebnego na udzielenie informacji. Aktualnie w Czechach wynosi on 15 dni.

Reklama

Współautor obowiązującej w Czechach ustawy o dostępie do informacji Oldrzich Kużilek powiedział portalowi, że planowana zmiana jest bardzo ogólnikowa i ma na celu uzyskanie możliwości decydowania o zatajeniu informacji związanych z zarządzaniem kryzysowym. Jego zdaniem jest to reakcja na pytania mediów i ich starania o szybkie i prawdziwe informacje o rozwoju pandemii.

"iRozhlas" przypomniał, że ministerstwo zdrowia oraz Instytut Informacji i Statystyki Medycznej odmawiał w przeszłości informacji związanych z szerzeniem się koronawirusa, wskazując, że mogłaby wywołać panikę. 

Pod kierownictwem nowego ministra zdrowia Romana Prymuli, który kieruje resortem od września 2020 r., bardzo szczegółowe dane dotyczące pandemii, zachorowań w poszczególnych regionach, wśród określonych grup wiekowych lub zawodowych, publikowane są bardzo szeroko. Dotyczy to także dostępności łóżek w szpitalach.

Kużilek stwierdził, że podczas sytuacji pandemicznej i zarządzania kryzysowego dostęp do informacji jest szczególnie istotny, podobnie jak czas na ich przekazanie. - Tylko w krajach, z którymi nie powinniśmy się porównywać co do jakości demokracji, terminy zostały wydłużone - powiedział.

Z Pragi Piotr Górecki

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama