Reklama

Reklama

Czechy: Pierwszy przypadek wariantu B.1.640 koronawirusa

Szpital Uniwersytecki w Hradec Kralove poinformował o wykryciu w Czechach pierwszego przypadku wariantu B.1.640 koronawirusa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) B.1.640 pojawił się we wrześniu 2021 r. w Demokratycznej Republice Konga (DRK).

U badanego mężczyzny podejrzewano wystąpienie wariantu Omikron koronawirusa i próbki poddano sekwencjonowaniu, które wykazały obecność wariantu B.1.640. Przedstawiciele służb sanitarnych poinformowali, że wystąpienie wariantu, który pojawił się jesienią w DRK, ma związek z pięcioma osobami z jednej rodziny.

28-letni mężczyzna przyjechał 19 grudnia ubiegłego roku do Hradec Kralove z Pragi, gdzie pracował. Po czterech dniach on, a następnie czterech członków jego rodziny zachorowało. Mężczyzna nie miał żadnych związków z zagranicą - poinformowały lokalne służby sanitarne. 

Ich rzeczniczka Veronika Krejczi podała, że wszystkie zakażone osoby wykazywały klasyczne objawy COVID-19, tj. kaszel, zmęczenie, bóle stawów i mięśni, gorączkę oraz katar. 

Reklama

Zainfekowany wariantem B.1.640 nie jest hospitalizowany

W dwóch przypadkach zgłaszano też utratę powonienia. Żaden z pacjentów nie był w ciężkim stanie. Mężczyzna zainfekowany wariantem B.1.640 nie jest hospitalizowany.

Według ekspertów wariant B.1.640 wykrywany jest od września ubiegłego roku. Dotąd stwierdzono około 400 różnych mutacji. Większość z nich zgłoszono we Francji. 

WHO klasyfikuje warianty koronawirusa w trzech kategoriach: budzące niepokój, zmuszające do uwagi oraz budzące obawy. B.1.640 należy do trzeciej kategorii. Omikron zaliczany jest do wariantów budzących niepokój. Według czeskiego Państwowego Instytutu Zdrowia Omikron stanowi w kraju około 35 proc. notowanych przypadków zakażeń SARS-CoV-2.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL