Reklama

Reklama

​Czechy: Naukowcy opracowali papier antykoronawirusowy

Specjaliści z Akademii Nauk Republiki Czeskiej opracowali specjalny papier, który ma zwalczać wirusy i bakterie, a jednocześnie być bezpieczny dla ludzkiej skóry. Wkrótce rozpocznie się jego produkcja.

Czescy badacze od pięciu lat pracowali nad papierem, który może niszczyć znajdujące się na jego powierzchni bakterie. W związku z wybuchem pandemii koronawirusa kilka miesięcy poświęcili na dostosowanie formuły do eliminacji wirusów. 

- Papier jest w stanie zniszczyć bakterie w ciągu jednej minuty, w przypadku koronawirusa trwa to ok. 30 minut - powiedział czeskim mediom Michael Broda, prezes SPM - Security Paper Mill, która była zaangażowana w działania.

Nowy papier mógłby służyć do drukowania banknotów i dokumentów, np. tych wykorzystywanych w służbie zdrowia. Sprawdzi się też w długoterminowej archiwizacji.

Reklama

"Skuteczny i bezpieczny"

- Nanostrukturalne kompleksy cynku i srebra będą neutralizować i wychwytywać wirusy, bakterie i drożdże przez cały okres istnienia papieru -  tak opracowaną technologię opisał Jiří Sobek z Akademii Nauk Republiki Czeskiej. Jednocześnie substancje te nie uwalniają się w kontakcie ze skórą.

Wkrótce rozpocznie się produkcja pierwszej partii 10 ton. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy