Reklama

Reklama

Czechy: Ministerstwo chce wprowadzić obowiązkowe szczepienia niektórych grup

Czeski resort zdrowia przygotowuje rozporządzenie o obowiązkowych szczepieniach przeciwko COVID-19 dla wybranych grup ludności. Dokument zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu. Tworzący się rząd Petra Fiali może je zmienić.

Założenia rozporządzenia przewidują, że obowiązkowe szczepienia ruszą od marca 2022 roku. Nowy gabinet może od takiej formuły szczepień całkowicie odstąpić.

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech, który w piątek rozmawiał z kandydatem na nowego szefa resortu zdrowia Vlastimilem Valkiem i grupą jego ekspertów, oświadczył, że ewentualne odejście od rozporządzenia leży w kompetencjach nowego gabinetu.

Kogo obejmą obowiązkowe szczepienia?

Vojtiech zapowiedział, że obowiązek szczepień będzie dotyczyć seniorów powyżej 60 lat, pracowników służby zdrowia, policjantów, strażaków, strażników miejskich oraz strażaków ochotników. Projekt, którym dysponuje agencja CTK, wymienia także studentów akademii medycznych i uczniów szkół o profilu medycznym, jak również tych, w których uczą się przyszli pracownicy Domów Opieki Społecznej.

Reklama

Obowiązkowe szczepienia mają dotyczyć rezerwistów i personelu stacji sanitarno-epidemicznych.

Vojtiech powiedział, że odchodzący rząd jest zdania, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla niektórych grup w Czechach jest krokiem w dobrym kierunku.

Rządowego planu w odniesieniu do grupy wiekowej 60+ nie popierają eksperci z Towarzystwa Wakcynologii, ale zgadzają się na szczepienia w grupach zawodowych. Szef Towarzystwa Roman Chlibek, który jest jednocześnie głównym ekspertem nowego rządu, stwierdził, że ważniejsze jest podanie trzeciej, wzmacniającej dawki szczepionki.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje