Reklama

Reklama

Czechy: Demonstracje przeciwników lockdownu. Policja zatrzymuje manifestantów jadących do stolicy

W kilku miastach Czech zaplanowano w niedzielę demonstracje przeciwko ograniczeniom, które rząd wprowadza w walce z koronawirusem. W samej Pradze mają być dwie manifestacje, które ma nadzorować kilkuset funkcjonariuszy. Do stolicy Czech jadą demonstranci z innych miejscowości, po drodze zatrzymuje ich policja.

Demonstrację w niedzielę zorganizowała w Pradze inicjatywa "My razem" (My společně), za drugą odpowiada ruch "Zdechł pies" (Chcípl PES).

- Czesi zgromadzeni wokół ruchu "Zdechł pies" mają dość obostrzeń, grozi im bankructwo ich biznesów, chcieliby wrócić do czasów sprzed pandemii i znów prowadzić normalne życie towarzyskie. Zamknięcie gospód i restauracji to bardzo duża ingerencja w styl życia Czechów. Dodatkowo nie widzą efektów obostrzeń. Każdego dnia informacje o pandemii są gorsze - tłumaczyła Interii dr Martyna Wasiuta z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Reklama

Do stolicy Czech jadą demonstracji z innych miejscowości. Jak informuje czeski dziennik "MF Dnes" kilkadziesiąt osób z Karwiny i Ostrawy wybrały się na demonstrację przeciwko rządowym ograniczeniom, która odbędzie się na Placu Wacława w Pradze. Autobusy z demonstrantami zawróciła policja z powodu obowiązującego w Czechach zakazu poruszania się między powiatami.

Policja zapowiada surowe egzekwowanie przepisów

Rzecznik czeskiej policji Ondřej Moravčík przypomina, że według najnowszych przepisów, które obowiązują od 4 do 21 marca w zgromadzeniu, które mogą odbywać się między godz. 5 a 20.59 może uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Muszą to być osoby zameldowane w powiecie, w którym zorganizowano zgromadzenie.

Wydarzenie może odbyć się jedynie na zewnątrz, uczestnicy muszą przebywać co najwyżej w grupach dwudziestoosobowych. Obowiązkowe jest zachowanie minimum dwumetrowego dystansu oraz zakrycie ust i nosa.

Rzecznik czeskiej policji zapowiedział, że te przepisy będą surowo egzekwowane.

W sobotę ponad 9 tys. nowych zakażeń

Według podanych w niedzielę informacji w 10,7 mln Czechach w ostatniej dobie odnotowano 9066 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Przed tygodniem było ich 7821. Aktualnie w czeskich szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 7899 pacjentów. Od początku pandemii zmarło 21 717 osób. W 3,5-krotnie większej Polsce - według niedzielnych informacji resortu zdrowia - zmarło 45 285 osób.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy