Reklama

Reklama

Czechy chcą odkupić szczepionki firmy AstraZeneca od Danii

Wicepremier, szef MSW i pełniący obowiązki szefa MSZ Czech Jan Hamaczek napisał na Twitterze, że Czechy są zainteresowane odkupieniem od Danii szczepionek firmy AstraZeneca przeciw COVID-19. Zapowiedział też, że uda się do Rosji na rozmowy w sprawie Sputnika V.

Hamaczek napisał, że polecił ambasadorowi Czech w Kopenhadze natychmiastowe nawiązanie kontaktu z duńskimi urzędami w sprawie zakupu preparatu AstraZeneki. Sprecyzował, że Czechy są skłonne odkupić wszystkie posiadane przez Danię szczepionki tej firmy.

Wcześniej w środę władze duńskie ogłosiły, że rezygnują ze stosowania szczepionki AstraZeneki. - W Danii dostępne są inne szczepionki, a epidemia jest pod kontrolą - powiedział dyrektor Duńskiej Rady ds. Zdrowia Soeren Brostroem.

Reklama

"Chętnie kupimy szczepionki w Danii"

- Poszukujemy szczepionek na całym świecie. Chętnie kupimy szczepionki AstraZeneki w Danii. W poniedziałek lecę do Moskwy, gdzie chcę załatwić ewentualne dostawy Sputnika V po jego (potencjalnym - red.) zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków - napisał Hamaczek w kolejnym wpisie.

Pierwszy raz od 15 lat

Hamaczek będzie pierwszym od 15 lat szefem dyplomacji Czech, który odwiedza Rosję.

W rozmowie z agencją CTK Hamaczek podkreślił, że spotka się z ministrem przemysłu Denisem Manturowem. Tematem ma być wyłącznie kwestia ewentualnych dostaw rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19, a nie planowana przez Czechy rozbudowa elektrowni atomowej w Dukovanach. Według mediów w składzie delegacji ma znaleźć się mający dobre kontakty w Moskwie były przewodniczący parlamentu Słowacji i szef Słowackiej Partii Narodowej Andrej Danko.

Informując o duńskiej decyzji o zaniechaniu wykorzystywania szczepionki AstraZeneca, czeskie media przypomniały, że przed miesiącem Praga starała się pozyskać ten preparat od państw, które wstrzymały szczepienia z jego użyciem. Premier Andrej Babisz informował wówczas dziennikarzy, że wszystkie kraje odrzuciły czeską ofertę.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy