Reklama

Reklama

"COVID-19 zostanie z nami przez następne 10 lat". Szef firmy od szczepionki ostrzega

- Musimy przyjąć nową definicję normalności. Musimy przywyknąć do tego, że będą kolejne ogniska koronawirusa - powiedział na konferencji prasowej Ugur Sahin, dyrektor generalny firmy BioNTech. W jego ocenie COVID-19 nie zniknie przez co najmniej 10 następnych lat.

Firma Sahina wraz z Pfizerem stworzyła szczepionkę, która w poniedziałek otrzymała zgodę od Komisji Europejskiej na dystrybucję w krajach Unii Europejskiej. Pierwsi Polacy, przedstawiciele służby zdrowia, mają zostać zaszczepieni w niedzielę 27 grudnia.

CEO BioNTechu został zapytany na konferencji prasowej, kiedy świat może liczyć na powrót do "normalności". Zdaniem Sahina, jej definicję "trzeba będzie stworzyć na nowo".

- Wirus zostanie z nami na kolejne 10 lat. Musimy pogodzić się z faktem, że będą kolejne ogniska - mówił.

"Nowa normalność"

Według lekarza "nowa normalność" oznacza jedynie to, że kraje nie będą musiały wprowadzać pełnego lockdownu. - Liczby zakażonych nie zmniejszą się już tej zimy. Ale musimy zrobić wszystko, by kolejna zima była już w "nowej normalności" - dodał. Przewiduje, że sytuacja powinna "uspokoić się" pod koniec wakacji.

Reklama

Zdaniem szefa BioNTechu zaszczepienie nawet 60-70 proc. światowej populacji niekoniecznie zapobiegnie dalszym wybuchom epidemii. Sahin zwrócił uwagę, że przez ciągłą mutację wirusa, konieczne może okazać się zaszczepienie większego odsetka osób. Dodał, że potwierdzenie, czy szczepionka Pfizer/BioNTech rzeczywiście działa na nowy szczep odkryty w Wielkiej Brytanii, wymaga jeszcze dwóch tygodni badań i obserwacji.

"Comirnaty"

Szczepionka BioNTech/Pfizer jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji.

Europejska Agencja Leków podała, że szczepionka przeciw COVID-19 firm BioNTech i Pfizer, która nosi nazwę Comirnaty, wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych. EMA zaleciła pozwolenie na dopuszczenie jej obrotu dla osób od 16. roku życia. Ma być podawana w formie dwóch zastrzyków w ramię, wykonanych w odstępie co najmniej 21 dni.

Agencja podała, że badanie wykazało też skuteczność szczepionki na poziomie ok. 95 proc. u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19, w tym u osób z astmą, przewlekłą chorobą płuc, cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi i nadwagą.

Najczęstsze działania niepożądane związane z jej stosowaniem - jak poinformowali eksperci - były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu. Obejmowały ból i obrzęk w miejscu zastrzyku, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę.

***

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij! 

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem! 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy