Reklama

Reklama

COVID-19 w Niemczech. Rząd łagodzi restrykcje dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Osoby w pełni zaszczepione i ozdrowieńcy - te grupy będą mogły liczyć na złagodzone restrykcje w Niemczech. Rząd wyraził zgodę - poinformowała minister sprawiedliwości Christine Lambrecht. Przyjęte decyzje określiła jako pierwszy krok w przywracaniu praw obywateli. Zmiany wywołują jednak kontrowersje.

Przyjęte przez gabinet zmiany, które muszą być jeszcze zaaprobowane przez obie izby parlamentu, przewidują, że osoby w pełni zaszczepione, lub te, które wyzdrowiały po przebyciu choroby spowodowanej zakażeniem, nie będą już musiały mieć negatywnego wyniku testu, aby udać się na zakupy, do fryzjera lub na wycieczkę turystyczną.

Spotkania prywatne bez ograniczeń

Nie będzie ich też obowiązywać nocna godzina policyjna i będą mogły spotykać się prywatnie bez ograniczeń. Nadal jednak będą musiały nosić maseczki w miejscach publicznych i zachowywać dystans wobec innych osób.

Lambrecht podkreśliła, że restrykcje, które mają zahamować szerzenie się pandemii i zapobiec przeciążeniu służby zdrowia, muszą być łagodzone, kiedy znikają powody ich wprowadzenia. - Jeżeli ryzyko transmisji wirusa znacznie spada... musi to być wzięte pod uwagę i to zrobiliśmy - powiedziała.

Reklama

Przyspieszają ze szczepieniami

Obecnie w pełni zaszczepionych jest ok. 8 proc. ludności Niemiec, a ponad 28 proc. otrzymało pierwszą dawkę. Obecnie tempo szczepień znacznie się zwiększyło. Rząd ma nadzieję, że restrykcje obowiązujące od listopada 2020 r. zostaną wkrótce odwołane.

Kontrowersje wokół decyzji

Łagodzenie restrykcji wobec osób zaszczepionych i ozdrowieńców wywołuje kontrowersje. Powstają bowiem obawy, iż może to prowadzić do napięć w sytuacji, w której nie wszyscy mieli już szansę się zaszczepić. Wprowadzanie ich w życie może również okazać się trudne dla władz lokalnych.

Jednak inni dowodzą, że może to okazać się zachętą do szczepień. Według badać Instytutu Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) zaszczepić się chce 72 proc. Niemców. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne