Reklama

Chiny: Wykryto COVID-19 u 20 osób. Przetestują 14 milionów

U około 20 osób w portowym mieście Tiencin, 150 km od Pekinu, wykryto koronawirusa. W związku z tym zdecydowano o przetestowaniu pod kątem COVID-19 14 milionów mieszkańców - podaje dziennik "The Guardian".

Wśród zakażonych, u których jako pierwszych wykryto wirusa, jest 15 dzieci w wieku od ośmiu do 13 lat, czworo rodziców i pracownica placówki wychowania pozaszkolnego. Testowanie mieszkańców Tiencin rozpoczęło się w niedzielę i wedle planu ma się zakończyć w ciągu dwóch dni.

Pierwsze dwa przypadki zakażenia wykryto u 10-letniej dziewczynki i 29-letniej kobiety pracującej w placówce wychowania pozaszkolnego. U obu wykryto wariant Omikron.

"Zielony kod" w chińskiej aplikacji covidowej

Mieszkańcom Tiencinu zalecono nieopuszczanie domów lub pozostanie w ich okolicy, aby mogli wziąć udział w badaniach przesiewowych. Przekazano im także, że dopóki nie zostanie potwierdzony negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, nie otrzymają "zielonego kodu" w chińskiej aplikacji covidowej. Prawie wszyscy obywatele Chin są zobowiązani do przedstawiania "zielonego" kodu - paszportu covidowego, m.in. w pojazdach transportu publicznego.

Reklama

Chiny zintensyfikowały swoją strategię "zero Covid" w okresie poprzedzającym zimowe Igrzyska Olimpijskie, które mają się rozpocząć w Pekinie 4 lutego.

Podróż pociągiem między Tiencinem a stolicą zajmuje mniej niż godzinę.

Miliony ludzi zostały zamknięte w swoich domach w mieście Xi'an w prowincji Shaanxi, w którym znajduje się słynna terakotowa armia, i Yuzhou w prowincji Henan. Oba miasta położone są dalej od Pekinu niż Tiencin, jednak występują tam większe ogniska zakażeń. W mieście Zhengzhou, stolicy Henanu, od poniedziałku rozpoczynają się masowe testy, a szkoły zostaną zamknięte.

W sobotę w Chinach odnotowano 165 nowych potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, w tym 92 lokalne. Do większości nowych infekcji doszło w Henanie i Shaanxi.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | Pandemia koronawirusa | testy na COVID

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy