Reklama

Chiny: Wszystkich wracających do stolicy obejmie kwarantanna

Każda osoba wracająca do Pekinu zmuszona będzie przejść dwutygodniową kwarantannę w domu lub w specjalnym ośrodku. Chińskie władze chcą dzięki temu zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa - poinformowały lokalne media, powołując się na komunikat rządu.

Według komunikatu pekińskiego biura grupy przywódczej do spraw zapobiegania epidemii koronawirusa, od piątku każda osoba, która powróci do Pekinu, będzie musiała poddać się dwutygodniowej obserwacji w domu lub ośrodku kwarantanny. Osoby, które nie wypełnią tego obowiązku, poniosą konsekwencje prawne - dodano.

Koronawirus może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Według danych chińskiej państwowej komisji zdrowia, do północy z czwartku na piątek w całym kraju potwierdzono prawie 64 tys. zakażeń koronawirusem, a 1381 osób zmarło. Ponad 55,7 tys. osób wciąż przebywa w szpitalach, z czego 10 tys. przypadków określono jako ciężkie.

Reklama

Najwięcej zakażeń i zgonów odnotowano w prowincji Hubei w środkowych Chinach. Stolica prowincji, Wuhan, jak również szereg okolicznych miast pozostaje objętych kwarantanną i praktycznie odciętych od świata.

Chińczycy wierzą, że epidemię uda się opanować

W szeregu miast i regionów, poza pierwotnym ogniskiem epidemii, wprowadzono tzw. zarządzanie zamknięte, które nakazuje ścisłą kontrolę osób wchodzących i wychodzących z osiedli mieszkalnych, wsi, biurowców i innych budynków. W niektórych aglomeracjach znacznie ograniczono mieszkańcom możliwość wychodzenia z domów.

Chińskie władze zapewniają, że uda im się opanować epidemię, a także osiągnąć wyznaczone na bieżący rok cele gospodarcze i społeczne. Kierownictwo Komunistycznej Partii Chin (KPCh) nakazało niedawno urzędnikom wszystkich szczebli, aby przeciwdziałali rozprzestrzenianiu się wirusa, ale jednocześnie nadzorowali "przywracanie ładu gospodarczego i społecznego" po przedłużonej z powodu epidemii noworocznej przerwie w pracy.

Rząd centralny polecił władzom poszczególnych prowincji, aby opracowały własne strategie przeciwdziałania epidemii, biorąc pod uwagę lokalne uwarunkowania. Nie należy stosować wszędzie jednakowego podejścia, a nieuczciwe lub radykalne działania powinny być natychmiast skorygowane - podała państwowa agencja prasowa Xinhua, przytaczając ustalenia z czwartkowego posiedzenia partyjnego komitetu do spraw walki z epidemią, któremu przewodniczył premier Li Keqiang.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy