Reklama

Chiny łagodzą pandemiczne obostrzenia. Unijna komisarz reaguje

Wykrywanie potencjalnych nowych wariantów koronawirusa, monitorowanie ścieków z lotnisk i natychmiastowe zwiększenie sekwencjonowania genomu zakażeń to tylko kilka z wytycznych, które unijna komisarz ds. zdrowia, Stella Kyriakides, skierowała do 27 państw członkowskich UE. Wszystko przez Chiny, które w styczniu planują złagodzić obostrzenia.

Jak podaje Reuters, komisarz miała przekazać w liście, że UE powinna być "bardzo czujna", ponieważ Chiny znoszą ograniczenia w podróżowaniu od 8 stycznia.

Koronawirus z Chin. Nowe wytyczne

Kyriakides poradziła ministrom, aby w trybie natychmiastowym ocenili swoje obecne praktyki dotyczące sekwencjonowania genomu koronawirusa.

Napisała, że ważne jest też kontynuowanie lub rozpoczęcie nadzoru ścieków, w tym ścieków z kluczowych lotnisk. Jeśli pojawił się nowy wariant koronawirusa, UE musi go wcześnie wykryć, aby móc szybko zareagować - napisała komisarz.

List Kyriakides, datowany na 29 grudnia, był następstwem spotkania przedstawicieli krajów UE, unijnych agencji ds. zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w celu omówienia reakcji na decyzję Chin. Oczekuje się, że unijni eksperci ds. zdrowia spotkają się ponownie w przyszłym tygodniu - informuje Reuters.

Reklama

Reakcje na pandemię w Chinach. Nowe restrykcje

Włochy wezwały inne państwa Unii Europejskiej do pójścia w ich ślady i rozpoczęcia testowania podróżnych z Chin pod kątem koronawirusa, ale większość krajów członkowskich stwierdziła, że nie widzi takiej potrzeby.

Hiszpania przekazała w piątek, że dołączy do innych krajów wprowadzających nowe ograniczenia, wymagając od podróżnych z Chin negatywnego testu lub wykazania, że zostali w pełni zaszczepieni. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób twierdzi, że obecnie nie zaleca stosowania specjalnych środków wobec podróżnych z Chin.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Pandemia koronawirusa | pandemia | Covid 19

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy