Reklama

Reklama

Chiny: Koronawirus w partii importowanych krewetek

Chińskie władze ogłosiły wstrzymanie importu krewetek z Ekwadoru po tym, jak w partiach towaru, który trafił do Chin - wykryto koronawirusa. Ekwadorscy producenci oskarżają zaś Chiny o szarganie ich reputacji, bo patogen nie znajdował się wewnątrz produktów.

Chińska służba celna poinformowała o zawieszeniu importu z Ekwadoru mrożonych krewetek trzech producentów po tym, jak sześć próbek dało pozytywny wynik na obecność koronawirusa. 

W oświadczeniu zwrócono jednak uwagę, że testy samego produktu jak i wewnętrznego opakowania dały wynik negatywny. Patogen wykryto bowiem na zewnętrznych opakowaniach partii towaru i w kontenerze, którym była ona transportowana do Chin.

Dwie z trzech ekwadorskich firm, które objęte zostały zakazem eksportu, w ostrych słowach skrytykowały decyzję chińskich władz. Ich zdaniem Chiny wyolbrzymiają potencjalne ryzyko, a wykrycie koronawirusa na ścianach kontenera podważa zaufanie do ekwadorskich producentów żywności. 

Reklama

Zdaniem chińskiej agencji celnej pozytywne wyniki testu sugerują, iż kontener oraz zewnętrzne opakowania partii towarów narażone były na zanieczyszczenie patogenem.

Chiny rozpoczęły testy świeżej i mrożonej importowanej żywności po tym, jak koronawirusa wykryto na pekińskim targu, w miejscu gdzie handlowano importowanym łososiem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje