Reklama

Reklama

Chiny: Jesteśmy przeciwni "nacjonalizmowi szczepionkowemu"

Jesteśmy przeciwni upolitycznianiu kwestii szczepionek przeciwko COVID-19 i "nacjonalizmowi szczepionkowemu" - poinformował w niedzielę szef resortu spraw zagranicznych Chin Wang Yi. Jak zapowiadają chińskie władze, stworzona w ich kraju szczepionka stanie się "światowym dobrem publicznym".

Chiny są gotowe do rozmów z innymi krajami na temat procedur wzajemnego honorowania zaświadczeń o szczepieniach - oświadczył Wang na konferencji prasowej w kuluarach dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), czyli chińskiego parlamentu.

Chińskie władze planują utworzenie w niektórych krajach punktów szczepień na COVID-19, w których chińskimi preparatami szczepieni mają być przebywający tam obywatele ChRL. Pomysł ma być wdrożony tam, gdzie pozwolą na to warunki - powiedział Wang, który w chińskim rządzie pełni również funkcję radcy stanu.

Reklama

Pekin jest też gotowy do współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl) w kwestii udostępniania szczepionek sportowcom przygotowującym się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio - zaznaczył minister.

Cztery chińskie szczepionki

W Chinach do powszechnego użycia dopuszczono jak dotąd cztery rodzime szczepionki na COVID-19. Mieszkańcom kraju podano już ponad 50 mln dawek, a według zapowiedzi głównego rządowego eksperta ds. COVID-19 Zhong Nanshana do końca lipca co najmniej jedną dawkę ma otrzymać 40 proc. społeczeństwa.

Chińskie władze i podległe im media podkreślają zainteresowanie krajowymi szczepionkami na świecie. Według zapowiedzi chińskiego MSZ preparaty mają zostać przekazane w ramach pomocy ponad 50 krajom i sprzedane do ponad 20 państw.

Chińskie szczepionki trafiły już m.in. na Węgry, do Turcji, Indonezji, Peru, Chile i Tajlandii. Zainteresowanie nimi wyrażały także m.in. Czechy i Austria. Kwestię możliwości zakupu chińskich szczepionek poruszył też prezydent Andrzej Duda w niedawnej rozmowie telefonicznej z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy