Reklama

Reklama

Chińskie władze chcą zaszczepić całe miasto w pięć dni

​Władze miasta Ruili przy granicy z Birmą rozpoczęły kampanię powszechnego szczepienia na COVID-19. Według planu akcja ma potrwać pięć dni. Zostanie nią objętych 300 tys. mieszkańców.

Według państwowej agencji prasowej Xinhua kryzysowe szczepienia rozpoczęto w czterech przygranicznych powiatach w prowincji Junnan, w tym w Ruili, gdzie wykryto w ostatnich dniach kilkadziesiąt nowych infekcji. Zastrzyki mają dostać wszyscy, którzy spełniają kryteria do szczepienia.

Władze: masowe szczepienia są konieczne

Sekretarz Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Ruili Gong Yunzun oświadczył, że w jego mieście kampania powszechnych szczepień zostanie przeprowadzona w ciągu pięciu dni. Jego zdaniem masowe szczepienia są konieczne, by miasto mogło wrócić do normalności.

- Planujemy powszechne szczepienie 300-tysięcznej ludności w ciągu pięciu dni. Trzeba pracować 24 godziny na dobę, na zmiany, proces nie może być przerwany - powiedział Gong, cytowany przez państwowy dziennik "Huanqiu Shibao".

Reklama

Sekretarz KPCh w Ruili przekazał również chińskim mediom, że w czwartek wieczorem do miasta dotarło 159 tys. dawek szczepionek na Covid-19 przydzielonych przez rząd centralny.

To pierwsze miasto, które zdecydowało się na masowe szczepienia

Od środy w Ruili trwają powszechne badania mieszkańców na COVID-19. W mieście zamknięto też szkoły i zalecono ludziom pozostawanie w domach. Pięć dzielnic zaliczono do obszarów średniego ryzyka koronawirusowego.

Pandemia COVID-19 jest w Chinach zasadniczo pod kontrolą od wielu miesięcy, ale sporadycznie pojawiają się niewielkie ogniska zakażeń. Władze stanowczo na nie reagują, stosując lokalne lockdowny i masowe badania. Ruili jest pierwszym chińskim miastem, które po wykryciu nowych infekcji zapowiedziało powszechne szczepienia.

- W Chinach kontynentalnych od końca grudnia 2020 roku trwa kampania szczepień na COVID-19 rodzimymi specyfikami. Do czwartku w kraju podano ponad 126,6 mln dawek - pisze Xinhua, powołując się na państwową komisję zdrowia.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy