Reklama

Reklama

Burmistrz Matery: Służba zdrowia nie wytrzyma eskalacji epidemii

Służba zdrowia na południu Włoch nie wytrzyma ewentualnej eskalacji epidemii koronawirusa - ostrzegł w niedzielę burmistrz Matery Raffaello De Ruggieri. Zaapelował do osób z Południa, a przebywających na Północy, by nie wracały na razie w rodzinne strony.

W wydanym oświadczeniu burmistrz Matery, położonej w regionie Basilicata na południu przestrzegł przed konsekwencją masowych zakażeń w wyniku fali powrotu pracowników z Lombardii i innych części na północy Włoch, najbardziej zaatakowanych przez wirusa. Wyraził przekonanie, że tamtejsza służba zdrowia "nie byłaby w stanie tego wytrzymać".

Zaapelował o cierpliwość i zasugerował, by "nie wracać, dopóki zagrożenie nie minie".

De Ruggieri wezwał pracowników przebywających w północnych Włoszech, by zdobyli się na "bolesny gest wielkoduszności i odpowiedzialności".

Reklama

Jak zaznaczył, ich powrót na południe, "zagroziłby życiu ich bliskich oraz całej wspólnoty".

Ponadto burmistrz Matery wyraził przekonanie, że należy znieść różnice infrastrukturalne między bogatszą północną częścią i biedniejszym południem kraju.

"Południe nie może być słabym ogniwem w łańcuchu włoskiego systemu" - ocenił.

W pierwszych tygodniach epidemii odnotowano masowe zjawisko exodusu ludzi z Mediolanu i okolic na południe. Wtedy wzrosły obawy, że epidemia zostanie przeniesiona i tam. W wielu tamtejszych regionach odnotowano następnie wzrost zachorowań, wiązany także z tą falą wyjazdów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama