Reklama

Reklama

Bułgaria: Szczepionki w ciężarówkach do transportu parówek, radzieckie lodówki

W Bułgarii w niedzielę przeciwko COVID-19 jako pierwszy zaszczepił się minister zdrowia Kostadin Angełow. Nie obyło się bez skandali z przechowywaniem szczepionek.

Angełow, którego zaszczepiono w towarzystwie kamer w sofijskim szpitalu św. Anny, podkreślił, że wraz ze szczepionką "nadeszło zbawienie". Po ministrze zaszczepiony został przedstawiciel Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej, a po nim dyrektorzy największych szpitali w Sofii.

Reklama

W Płowdiwie pierwszą osobą, która dostąpiła szczepień, był szef Bułgarskiego Związku Lekarskiego.

To ponad 350-tysięczne miasto ogniskuje na sobie od rana w niedzielę uwagę opinii publicznej. W mediach pojawiły się informacje dotyczące niewłaściwego transportowania szczepionek i przechowywania ich w wysłużonej, 45-letniej lodówce produkcji radzieckiej.

Szefowa regionalnego inspektoriatu sanitarno-epidemiologicznego wyjaśniła obecnemu w Płowdiwie premierowi Bojko Borisowowi, że lodówkę typu Ził wybrano, ponieważ jako jedyna "dała się zamknąć na kłódkę".

To nie koniec skandalicznych wydarzeń. Z Sofii do Płowdiwa szczepionka była przewożona w oklejonej reklamami wyrobów mięsnych ciężarówce przeznaczonej do transportu parówek.

Kilka dni wcześniej minister zdrowia tłumaczył Bułgarom, że szczepionki muszą być magazynowane w nowych urządzeniach, w których wcześniej nie znajdowały się jakiekolwiek materiały biologiczne. W niedzielę zmienił front, mówiąc, że szczepionki są przewożone samochodami należącymi do firm handlowych m.in. w USA i w Kanadzie.

Media w Bułgarii wyrażają wątpliwość co do tego, czy państwo jest w stanie właściwie przechowywać i gwarantować jakość przywiezionych z Belgii szczepionek, gdy tylko znajdą się one na terytorium bułgarskim.

Pierwsza partia szczepionek firmy Pfizer i Biontech przybyła do Bułgarii w sobotę. W styczniu spodziewane są kolejne dostawy, a masowe szczepienie rozpocznie się prawdopodobnie w kwietniu - poinformował w niedzielę Angełow.

Z Sofii Ewgenia Manołowa 

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje