Reklama

Reklama

Brytyjskie badania: Mniejsze ryzyko hospitalizacji po zakażeniu Omikronem

Najnowsze brytyjskie badania, których wyniki zaprezentowano w środę sugerują, że ryzyko hospitalizacji po zakażeniu Omikronem jest niższe niż wskutek infekcji wariantem Delta. W przypadku osób bez przeciwciał narażenie na konieczność pójścia do szpitala jest niższe o 11 proc. Z kolei u pacjentów z przeciwciałami ryzyko to obniża się o 40 proc. w porównaniu z poprzednim wariantem.

Według analizy Imperial College London, osoby, które nie mają przeciwciał, są o 11 proc. mniej narażone na hospitalizację, jeśli zakażą się wariantem Omikron, w porównaniu do zakażeń Deltą. Taka sytuacja dotyczy jednak w Wielkiej Brytanii stosunkowo niewielkiej liczby osób, bo ze względu na wysoki odsetek zaszczepionych i tych pacjentów, którzy przebyli już infekcję, zdecydowana większość populacji ma przeciwciała.

Omikron. Przeciwciała znacznie zmniejszają ryzyko hospitalizacji

W przypadku osób mających przeciwciała, ryzyko, że osoba zakażona wariantem Omikron trafi na ostry dyżur jest 25-30 proc. niższe niż gdyby przyczyną infekcji był wariant Delta.

Reklama

Ryzyko, że dana osoba będzie musiała pozostać w szpitalu na dzień lub więcej dni jest o 40 proc. niższe w porównaniu z Deltą.

- Nasza analiza pokazuje dowody na umiarkowane zmniejszenie ryzyka hospitalizacji związanego z wariantem Omikron w porównaniu z wariantem Delta. Jednak wydaje się, że jest to równoważone przez zmniejszoną skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19 wywołanemu wariantem Omikron - oświadczył prof. Neil Ferguson z Imperial College London, dodając, że przez wysoki poziom transmisji wariantu Omikron służba zdrowia może stanąć w obliczu przesilenia.

Szkocja: Omikron przebiega łagodniej

Kolejna analiza, przeprowadzona przez naukowców Uniwersytetu w Edynburgu, sugeruje, że ryzyko hospitalizacji w przypadku wariantu Omikron może być nawet o dwie trzecie niższe w porównaniu z Deltą. 

Omikron. AstraZeneca pracuje nad kolejną szczepionką

Przeanalizowali oni przypadki zakażeń koronawirusem w Szkocji i liczbę osób trafiających do szpitala. Stwierdzili, że gdyby Omikron zachowywał się tak samo jak Delta, można by się spodziewać, że do szpitali przyjętych byłoby do tej pory około 47 osób. Jednak w Szkocji z tego powodu jest hospitalizowanych 15 pacjentów. 

Naukowcy ocenili, że ryzyko hospitalizacji może być w przypadku Omikrona mniejsze o dwie trzecie. Zastrzegli jednak, że te wnioski wyciągnięte zostały na podstawie bardzo małej próby, w której na dodatek było niewiele osób starszych - bardziej narażonych na zakażenie.

Reklama

Reklama

Reklama