Reklama

Reklama

Brytyjski wariant koronawirusa może być bardziej niebezpieczny

Brytyjski wariant koronawirusa może być bardziej śmiertelny niż ten, który przybył do nas z Wuhan - powiedział w piątek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson cytowany przez BBC.

- Nowy wariant koronawirusa nie tylko szybciej się rozprzestrzenia, ale prawdopodobnie jest też bardziej śmiertelny - przekazał Johnson podczas konferencji prasowej na Downing Street. 

Reklama

Premier zapewnił, że stosowane w kraju szczepionki są skuteczne zarówno na podstawowy, jak i zmutowany wariant koronawirusa.

Jak z kolei uważa główny doradca naukowy rządu Patrick Vallance, co do skuteczności stosowanych obecnie szczepionek wobec wariantów koronawirusa wykrytych w RPA i Brazylii pojawiają się też wątpliwości.

- Wciąż istnieje wiele niewiadomych. Potrzebujemy więcej czasu, by uzyskać precyzyjne wyniki badań - podkreślił Vallance.

Jak dodał, dla osób powyżej 60. roku życia ryzyko śmierci z powodu COVID-19 dotyczy 10 osób na 1 tys. po zakażeniu podstawowym wariantem koronawirusa i 13-14 na 1 tys. w przypadku jego zmutowanej wersji.

Wyniki badań wskazują, że nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się o 30-70 proc. szybciej niż inne. Według naukowców jego śmiertelność jest o ok. 30 proc. większa. 

Co istotne, wzrostu śmiertelności nie wykazała na razie analiza danych szpitalnych.

AFP podaje, że brytyjski wariant wirusa rozprzestrzenia się szybko na świecie i został już wykryty w ponad 60 krajach lub regionach.

Czytaj również: Brytyjski wariant koronawirusa jest w Polsce

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje