Reklama

Reklama

Bruksela i Londyn wydały wspólne oświadczenie w sprawie szczepień

Komisja Europejska i Wielka Brytania wydały wspólne oświadczenie w sprawie dostaw szczepionek przeciw COVID-19. Obie strony zadeklarowały, że chcą się porozumieć i sprawić, aby "wygrali wszyscy". "Stoimy w obliczu tej samej pandemii" - podkreślono.

Reklama

"Wszyscy stoimy w obliczu tej samej pandemii, a trzecia fala sprawia, że współpraca między UE a Wielką Brytanią jest jeszcze ważniejsza. (...) Biorąc pod uwagę nasze współzależności, pracujemy nad konkretnymi krokami, które możemy podjąć - w krótkim, średnim i długim okresie - w celu stworzenia sytuacji, w której wszyscy wygrywają, i zwiększenia podaży szczepionek dla wszystkich naszych obywateli" - napisano we wspólnej deklaracji KE i rządu premiera Borisa Johnsona.

Bez konkretnych rozwiązań

Reklama

Zdaniem Brukseli i Londynu "ostatecznie to otwartość i globalna współpraca wszystkich krajów będzie kluczem do przezwyciężenia pandemii i zapewnienia lepszego przygotowania do sprostania przyszłym wyzwaniom".

Na razie ma jednak konkretnych postanowień. Tekst kończy się deklaracją: "Będziemy kontynuowali dyskusję".

Nerwowa atmosfera

W relacjach na linii Zjednoczone Królestwo-UE w ostatnim czasie panowała nerwowość. 

Tydzień temu KE zagroziła zakazem eksportu szczepionek przeciw COVID-19 poza terytorium UE, w tym zwłaszcza do Wielkiej Brytanii, aby zabezpieczyć brakujące dawki dla własnych obywateli. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen wyraziła frustrację z powodu braku dostaw szczepionek z zakładów koncernu AstraZeneca w Wielkiej Brytanii.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy