Reklama

Reklama

"British Medical Journal": Brytyjski wariant koronawirusa jest bardziej śmiertelny

Brytyjski wariant koronawirusa, nazywany też wariantem z Kent, jest nie tylko bardziej zakaźny, ale też o 30-70 proc. bardziej śmiertelny od pozostałych szczepów - pokazuje badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. Jego wyniki publikuje magazyn "British Medical Journal".

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane dotyczące liczby ofiar śmiertelnych wśród grupy zakażonych, w której stwierdzono różne warianty wirusa. Na 54 906 chorych na COVID-19 zakażonych brytyjskim wariantem zmarło 227 osób. Przy takiej samej liczbie zakażeń innymi wariantami koronawirusa zmarło 141 chorych. 

Bardziej zakaźny

W połączeniu ze zdolnością tego wariantu do szybszego rozprzestrzeniania się wywołana przez niego śmiertelność "powinna być traktowana bardzo poważnie" - powiedział dr Robert Challen z Uniwersytetu Exeter, współautor badania. Brytyjski wariant SARS-CoV-2, znany jako B.1.1.7, jest bowiem o 40-70 proc. bardziej zakaźny od podstawowego typu wirusa.

Reklama

Zdominuje inn emutacje?

W lutym dyrektor konsorcjum COVID-19 Genomics UK Sharon Peacock ostrzegła, że brytyjski wariant koronawirusa jest na dobrej drodze, by stać się dominującym na świecie, a niepokojące jest to, że jego dalsze mutacje mogą osłabić skuteczność opracowanych już szczepionek.

Szczepionki stosowane w Wielkiej Brytanii - opracowane przez firmy Pfizer/BioNTech i AstraZeneca - na razie skutecznie chronią przed wariantami obecnymi w tym kraju, ale mutacje mogą potencjalnie podważyć tę ochronę.

COVID-19 Genomics UK jest siecią organów zdrowia publicznego oraz laboratoriów. 

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy