Reklama

Reklama

Brazylia: Rosyjska szczepionka bez zgody na stosowanie

Brazylijski regulator leków Anvisa nie wydał w sobotę zgody na stosowanie w nadzwyczajnych okolicznościach rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik V. W kraju wciąż nie ruszyła masowa akcje szczepień mimo wysokiej liczby nowych zakażeń i zgonów.

Odmowę uzasadniono tym, że wniosek o zatwierdzenie szczepionki, wysłany przez firmę farmaceutyczną Uniao Quimica, nie spełniał minimalnych wymaganych kryteriów.

W oświadczeniu Anvisy opublikowanym na stronie brazylijskiego ministerstwa zdrowia stwierdzono, że wniosek firmy nie zawierał odpowiednich wyjaśnień dotyczących III fazy klinicznych badań szczepionki, a także kwestii dotyczących jej produkcji.

Uniao Quimica domagała się zgody na zastosowanie 10 mln dawek Sputnika V w pierwszym kwartale br.

Oczekuje się że Anvisa wyda w niedzielę decyzję co do stosowania w wyjątkowych wypadkach chińskiej szczepionki Sinovac i brytyjskiej AstraZeneca.

Reklama

Liczba nowych zakażeń i zgonów na COVID-19 utrzymuje się w Brazylii na bardzo wysokim poziomie.

W sobotę ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało o 61 567 nowych przypadkach koronawirusa i 1050 zgonach. Był to już piąty dzień z rządu, w którym liczba zgonów przekroczyła 1000. Łączna liczba zakażonych od początku pandemii zbliża się, według oficjalnych danych, do 8,5 mln i wynosi 8 455 059, a zgonów 209 296.

Szybki wzrost liczby nowych zachorowań w Brazylii sprawił, że liczący ponad 206 milionów mieszkańców kraj stał się już drugim po USA o największej liczbie zgonów na COVID-19.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama