Reklama

Reklama

BioNTech nie planuje modyfikowania szczepionki. Zapewnia, że jest skuteczna

Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech poinformowała, że obecnie nie planuje tworzenia nowej formuły szczepionki. Jak podaje, nie przemawiają za tym żadne badania. Firma liczy na skuteczność obecnej szczepionki przeciwko wariantom koronawirusa.

"Jak dotąd nic nie wskazuje na to, że konieczna jest adaptacja obecnej szczepionki firmy BioNTech przeciwko głównym zidentyfikowanym wariantom koronawirusa" - poinformowała spółka w komunikacie prasowym przy okazji prezentacji wyników finansowych.

Skuteczna przeciwko innym wariantom

BioNTech zastrzegł przy tym, że opracowuje "kompleksową strategię, która pozwoli zająć się tymi wariantami, jeśli zajdzie taka potrzeba w przyszłości". Firma wyjaśniła, że aby przygotować się na tę sytuację, w marcu rozpoczęła testy "zmodyfikowanej wersji, specyficznej dla wariantów" swojej szczepionki. "Celem tego badania jest przeanalizowanie ścieżki regulacyjnej, którą podążyłyby firmy BioNTech i Pfizer, gdyby SARS-CoV-2 zmienił się na tyle, że wymagałby aktualizacji szczepionki" - napisano.

Reklama

Prowadzona jest również ocena wpływu ewentualnej trzeciej dawki na przedłużenie odporności i ochronę przed wariantami koronawirusa.

Prezes BioNTech o indyjskim wariancie

Prezes BioNTech Ugur Sahin deklarował w kwietniu, że szczepionka jest skuteczna przeciwko indyjskiej odmianie koronawirusa.

Szczepionka BioNTech/Pfizer jest pierwszym licencjonowanym na Zachodzie preparatem przeciwko COVID-19, a obecnie jest dostarczana do ponad 90 krajów na całym świecie. Do końca roku firma planuje zwiększyć produkcję nawet do 3 mld dawek, z planowanych wcześniej 2,5 mld dawek.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy