Reklama

Reklama

Biolodzy z Hiszpanii: Koronawirus pojawił się u ludzi nie wcześniej niż w listopadzie

Zespół hiszpańskich biologów uważa, że koronawirus SARS-CoV-2 zaczął rozprzestrzeniać się wśród ludzi nie wcześniej niż w listopadzie 2019 roku. Jak wynika z ich ustaleń, teza mówiąca o tym, że do pierwszego zakażenia doszło w październiku 2019 roku, nie ma podstaw naukowych.

"W wyniku symulacji teoretycznych, prowadzonych na bazie rozmaitych genomów koronawirusa, udało nam się ustalić, że pojawił się on Chinach nie wcześniej, niż przed listopadem" - twierdzi Federico Martinon z Akademickiego Zespołu Szpitalnego w Santiago de Compostela, który uczestniczy w studium hiszpańskich biologów.

Zespół naukowców z kilku hiszpańskich uczelni szacuje, że do pierwszego zakażenia mogło dojść około 12 listopada.

Z ich analiz wynika również, że w Hiszpanii zanotowano znacząca liczbę osób zakażonych koronawirusem z odmiennym jego szczepem - nazywanym B3a, który nie występuje w innych krajach Europy. Charakteryzuje się on większą łatwością w przekazywaniu infekcji.

Reklama

Szczep "superzakaźny"

Jak wyjaśnił Federico Martinon, większa skala zakażenia koronawirusem w poszczególnych częściach świata może mieć związek właśnie z występowaniem tzw. szczepu "superzakaźnego".

Po przebadaniu genomów koronawirusa występującego u 5000 zakażonych nim pacjentów z różnych państw świata biolodzy wskazali, że "superzakaźny" szczep wirusa odnotowano m.in. w Chile, Argentynie, Brazylii, a także w Australii.

Z informacji, jakie Martinon przekazał dziennikowi "El Mundo", wynika, że koronawirus stwierdzony w Hiszpanii jest w 96 proc. zbliżony do koronawirusa występującego w organizmach nietoperzy.

"Oznacza to, że teorie o sztucznym wytworzeniu koronawirusa nie mają podstaw naukowych" - podsumował Federico Martinon.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy