Reklama

Reklama

Biden: Pandemia się skończyła. EMA: W Europie uważamy, że wciąż trwa

W Europie uważamy, że pandemia COVID-19 wciąż trwa - oświadczył podczas konferencji prasowej dyrektor zespołu ds. szczepionek w Europejskiej Agencji Leków (EMA) Marco Cavaleri. Odniósł się tym samym do wypowiedzi prezydenta USA Joe Bidena, który stwierdził, że pandemia koronawirusa już się skończyła.

W związku z sezonem jesienno-zimowym EMA nadal zachęca do wykonania podstawowego szczepienia lub ponownego zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi.

Agencja poinformowała też, że bada, czy zmodyfikowane szczepionki na wariant Omikron mogą być zastosowane do przeprowadzenia szczepienia podstawowego. 

Biden: Pandemia już się skończyła

Prezydent USA stwierdził ostatnio w wywiadzie dla programu "60 minutes" w telewizji CBS, że "wciąż mamy problem z COVID-19, ale pandemia już się skończyła". 

- Jak widać, nikt nie nosi maseczek. Wszyscy wydają się być w całkiem dobrej formie - mówił Biden. 

Reklama

Według CBS słowa przywódcy USA są sprzeczne z deklaracjami jego doradców z początku września. Wówczas namawiano Amerykanów do przyjęcia uaktualnionej szczepionki w obawie przed jesienną i zimową falą wirusa.

"Pandemia jeszcze się nie skończyła. Pozostajemy czujni i oczywiście nadal będziemy tropić i przygotowywać się na nieprzewidziane zwroty akcji" - oświadczył 6 września dr Ashish Jha, główny urzędnik Białego Domu ds. związanych z koronawirusem.

Zdaniem federalnych specjalistów w zakresie zdrowia publicznego liczba zgonów spowodowanych przez COVID-19 wciąż jest zbyt wysoka. Z powodu zakażenia koronawirusem umiera w USA ok. 400 osób dziennie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy