Reklama

Reklama

Belgia: 90-latka zainfekowała się dwoma wariantami koronawirusa naraz

​Można zakazić się dwoma mutacjami koronawirusa naraz - przestrzegają naukowcy, a jako przykład podają przypadek 90-letniej kobiety z Belgii. Stwierdzono, że zainfekowała się wariantami Alfa i Beta. Seniorka zmarła w marcu tego roku i nie zaszczepiła się przeciwko COVID-19.

Lekarze, którzy zajmowali się 90-latką, uważają, że kobietę zakaziły dwie różne osoby. W ich opinii, to pierwszy udokumentowany przypadek tego rodzaju, chociaż dodają, iż "podwójne infekcje" co jakiś czas się zdarzają.

W styczniu brazylijscy naukowcy poinformowali, że dwie osoby jednocześnie zakaziły się dwoma wariantami koronawirusa, z czego jedną z nich była Gamma. Do podobnego zdarzenia doszło też w Portugalii, gdzie leczono 17-latka. Medycy wykryli, że wtedy, gdy nastolatek zaczął zdrowieć z infekcji SARS-CoV-2, zakaził się inną mutacją wirusa.

Reklama

Seniorka mieszkała sama, ale widziała się z bliskimi

O przypadku 90-latki z Belgii wypowiedziała się dr Anne Vankeerberghen ze szpitala w Aalst. - Oba warianty krążyły wówczas w kraju. Niestety nie wiemy, w jaki sposób wirus przedostał się do jej organizmu. Mieszkała samotnie, ale odwiedzali ją bliscy - mówiła.

Według obecnego stanu wiedzy, dostępne w Polsce szczepionki chronią przed mutacjami koronawirusa, które pozostają pod kontrolą badaczy.

Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | mutacje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy