Reklama

Reklama

Badania w USA: Omikron może powodować krup u dzieci

Od wielu miesięcy na świecie dominującym wariantem koronowirusa jest Omikron. Naukowcy wiedzą o nim coraz więcej, jednak rozprzestrzeniająca się mutacja wciąż potrafi zaskakiwać. Teraz amerykańcy badacze odkryli, że zakażenie Omikronem może częściej powodować u dzieci krup, czyli podgłośniowe zapalenie krtani.

Krup należy do typowych chorób wieku dziecięcego. Badania opublikowane w 2005 r. przez "Plos Medicine" wykazały, że główną jej przyczyną jest koronawirus HCoV-NL63. Wśród autorów raporty był prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na podstawie wcześniejszych badań uznawano, że ten sam wirus może być związany z zapaleniem oskrzelików (bronchiolitis), również występującym głównie u najmłodszych.

Jak wynika z najnowszych obserwacji amerykańskich ekspertów, rozprzestrzeniający się ostatnio na świecie wariant koronawirusa SARS-CoV-2 o nazwie Omikron może powodować krup u dzieci. Swoje wnioski specjaliści z Minneapolis udostępnili w "JAMA Network". Skupiono się na przypadkach tej choroby występujących u dzieci w okresie od 1 stycznia 2021 r. i 26 marca 2022 r., do jakich doszło w USA.

Reklama

Jak rozpoznać krup u dziecka?

Amerykańscy badacze zauważyli niepokojącą zależność. Okazało się, że wymagające leczenia szpitalnego podgłośniowe zapalenie krtani częściej zdarzało się w okresie, kiedy pojawił się Omikron, niż wtedy, gdy występował wariant Alfa lub inne odmiany SARS-CoV-2.

Krup mogą wywoływać również inne wirusy powodujące paragrypę, jak również rinowirusy, enterowirusy oraz wirusy grypy. Zapadalność na tę chorobę jest jednak niewielka. Przypadłość najczęściej atakuje dzieci do piątego roku życia, głównie chłopców. Jej objawami są świszczący i płytki oddech, opuchnięcie i zwężenie gardła utrudniające oddychanie, chrypka, katar, gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy