Reklama

Reklama

Austria: Ogólnokrajowy lockdown. Wyjście z domu tylko w określonych przypadkach

Decyzję o wprowadzeniu blokady rząd Austrii tłumaczy rekordowymi wzrostami liczby zakażeń koronawirusem. Ogólnokrajowy lockdown obowiązuje wszystkich mieszkańców i potrwa co najmniej 10 dni. Rząd zapowiada, że w razie potrzeby restrykcje mogą zostać wydłużone do 20 dni.

- Przepraszam, że podejmuję tak drastyczne środki - przemówił w piątek do zaszczepionych kanclerz Alexander Schallenberg na antenie państwowej telewizji ORF.

Lockdown w Austrii

Mieszkańcy będą mogli opuszczać domy jedynie w określonych przypadkach, takich jak wyjście po zakupy spożywcze, uprawianie sportu czy wizyta u lekarza. Szkoły i przedszkola pozostaną otwarte, jednak władze zwróciły się do rodziców, aby w miarę możliwości pozostawili dzieci w domu. Pracownikom biur zalecana jest praca zdalna.

Odwołano jarmarki bożonarodzeniowe, zamknięto restauracje.

Reklama

Zostaną obostrzenia dla niezaszczepionych

Po wygaśnięciu lockdownu obostrzenia będą nadal obowiązywały wobec osób niezaszczepionych

Dodatkowo rząd zapowiedział, że od lutego 2022 roku obowiązkowe będzie szczepienie przeciw COVID-19. 

Decyzje austriackich władz zostały oprotestowane w sobotę na ulicach stolicy kraju, Wiednia, gdzie demonstrowało około 40 tys. osób, w tym przedstawiciele partii i środowisk skrajnie prawicowych - podała tamtejsza policja.

Jak zauważa AP, lockdown zaczął obowiązywać w Austrii w czasie, gdy średnia dzienna liczba zgonów spowodowanych SARS-CoV-2 potroiła się w ostatnich tygodniach, a część szpitali alarmuje, że ich oddziały intensywnej terapii są na granicy maksymalnego obłożenia.


Koronawirus w Austrii

Według ostatnich danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w Austrii niecałe 66 proc. mieszkańców jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, co, jak zauważa agencja AP, stanowi jeden z najniższych wskaźników szczepień wśród państw Europy Zachodniej. Według tego samego źródła, w piątek zanotowano rekordową od początku pandemii liczbę 15 tys. 809 nowych infekcji koronawirusem.

To czwarty lockdown w Austrii od wybuchu pandemii.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje