Reklama

Reklama

Austria: Niepokój po festiwalu w Chorwacji. Nowe przypadki zakażeń COVID-19

Austriackie władze są zaniepokojone wzrostem potwierdzonych testami zachorowań na koronawirusa wśród uczestników festiwalu muzycznego na wyspie Pag w Chorwacji. Impreza zakończyła się 10 dni temu, a w kraju jest już ponad 300 zakażonych. Eksperci przewidują, że liczba przypadków jeszcze wzrośnie i apelują do turystów, którzy brali udział w imprezie o zgłaszanie się na badania - nawet jeśli nie mają żadnych objawów choroby i czują się zdrowi.

Coraz więcej obywateli, którzy uczestniczyli w zorganizowanym w Chorwacji festiwalu dla turystów z Austrii, zgłasza się z objawami koronawirusa, a przeprowadzane testy potwierdzają zakażenie - poinformował w poniedziałek za agencją APA austriacki dziennik "Der Standard". Do końca ubiegłego tygodnia takich przypadków było już ponad 300 w całej Austrii.

W kraju związkowym Dolna Austria takich osób, które zachorowały, a jednocześnie były na festiwalu w Chorwacji było w poniedziałek 79, w Tyrolu 43, a według najnowszych danych w Wiedniu takich pacjentów jest 49. Rzecznik władz stolicy Austrii poinformował, że chodzi o 48 osób, które wróciły z Chorwacji i jednego członka rodziny.

Reklama

Apel do uczestników o zgłaszanie się

W ciągu weekendu przybyło w sumie 10 chorych. Najwięcej w Tyrolu, gdzie jeszcze w piątek takich przypadków było 36. Szef tyrolskiego sztabu ds. COVID-19 Elmar Rizzoli poinformował: "Nadal pilnie wzywamy wszystkich ludzi, którzy również byli tam lub w pobliżu, aby natychmiast poddali się badaniom - nawet jeśli czują się zdrowi".

Według austriackiej agencji prasowej władze obawiają się, że najprawdopodobniej liczba niezgłoszonych przypadków będzie wysoka.

Gdynia: Atak antyszczepionkowców na szczepionkobus

Chorwackie lokalne władze poinformowały, że w ciągu jednego dnia w apogeum festiwalu w mieście Novalja, zameldowało się 3800 Austriaków, z których w imprezie brało udział około 2500. Według tych informacji przez cały tydzień przebywało w tej okolicy w sumie około 5000 Austriaków.

Festiwal muzyczny "Austria goes Zrće" odbywał się w dniach 17-24 lipca na plaży Zrće w mieście Novalja na chorwackiej wyspie Pag. Do września ma się tam odbyć jeszcze pięć podobnych wydarzeń, które koncentrują się na scenie wychodzącej daleko w wodę zatoki.

Byli na festiwalu. Wracają chorzy

Bałkańska telewizja satelitarna N1 podawała jeszcze w minioną środę, że wśród uczestników festiwalu muzycznego, który odbywał się w Chorwacji odnotowano 94 pozytywne potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem.

O zakażeniach informowały władze kilku austriackich krajów związkowych, a krajowe władze zdrowotne uważają, że zakażeń może być znacznie więcej.

Telewizja N1 przytacza słowa rzecznika władz kraju związkowego Dolnej Austrii, który podał, że festiwal odwiedziło co najmniej 19 tys. osób, przy czym większość z nich pojechała tam własnymi samochodami lub autobusami turystycznymi bądź rejsowymi.

Na Facebooku wydarzeniem na chorwackiej wyspie Pag zainteresowanych było ponad 19 tys. osób, a prawie 4 tys. zadeklarowało, że wzięło w nim udział.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne