Reklama

Reklama

Austria: "Baby boom" w drugim roku pandemii

​Po spadku urodzeń w 2020 roku, w ubiegłym roku nastąpiło odwrócenie tego trendu i drugi rok pandemii zakończył się dla Austrii przyrostem o 3,12 proc. Największy wzrost narodzin - 7 proc. - odnotowała Styria.

Jak wynika z "Oficjalnej listy urodzeń", przygotowanej przez firmę Nutricia Milupa Austria, producenta żywności dla niemowląt, w Austrii w ubiegłym roku nastąpiło odwrócenie niekorzystnego, zniżkowego trendu urodzeń z 2020 roku.

Austria: Mały wyż demograficzny

W 2021, czyli w drugim roku pandemii, w szpitalach w całej Austrii zarejestrowano 85 690 narodzin, co oznacza wzrost o 3,12 procent. Najwyższy przyrost odnotowała Styria - ok. 7 procent. Najwięcej dzieci urodziło się w Wiedniu - 20 794 (+ 1,14 proc.), w Górnej Austrii - 15 3131 (+ 2,18 proc.) i Dolnej Austrii - 13 829 (+ 4,1 proc.). Dalej jest Styria z 11 503 urodzeniami (+ 7,17 proc.).

Reklama

- Można powiedzieć, że nasza lista urodzeń zawsze odzwierciedla również pewien obraz nastrojów społecznych. Jeśli pandemia w Austrii w 2020 r. doprowadziła do zauważalnego spadku liczby urodzeń, najwyraźniej okres oczekiwania w zakresie planowania rodziny dobiegł końca w 2021 - komentuje Nichole Duttine, dyrektor zarządzająca Nutricia Milupa Austria.

- Nie jest jednak do końca pewne, czy ten trend wynika z rosnącej pewności siebie, czy z przyzwyczajenia i wyuczonej rutyny w radzeniu sobie z pandemią i lockdownami. Jednak w porównaniu do ostatnich kilku lat liczby z pewnością wskazują na "mały wyż demograficzny" - zauważa Duttine.

"Oficjalna lista urodzeń" firmy Nutricia Milupa 2021 pokazała również kliniki w kraju o najwyższych wskaźnikach urodzeń. Z 4245 porodami (+10,46 proc.) prowadzi szpital uniwersytecki w Grazu, niewiele dalej za nim na liście jest szpital św. Józefa w Wiedniu z 4134 narodzinami (+ 6,19 proc.).

Jak zaznacza portal Vienna Online, "Oficjalna lista urodzeń" Nutricii nie pokrywa się w pełni z danymi krajowego urzędu statystycznego. Firma rejestruje bowiem wyłącznie porody, mające miejsce w szpitalach i klinikach, podczas gdy urząd statystyczny rejestruje liczbę wszystkich noworodków (np. urodzonych także w wyniku porodów domowych).

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy