Reklama

Reklama

Australijczykom zakazano powrotu z Indii. Skarga do sądu

73-letni Australijczyk Gary Newman zaskarżył do sądu federalnego przepisy zakazujące obywatelom powrotu do ojczyzny z Indii. Za ich złamanie grozi kara pięciu lat więzienia lub grzywny.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia Grega Hunta od poniedziałku każdemu Australijczykowi, który wróci do kraju w ciągu 14 dni od pobytu w dotkniętych pandemią koronawirusa Indiach, grozi kara więzienia lub grzywny. Wcześniej władze zawiesiły połączenia lotnicze z Indiami do 15 maja.

Chce wrócić do Indii

Te przepisy zostały w środę zaskarżone w sądzie przez 73-letniego Australijczyka Gary’ego Newmana, który przybył do Indii na początku 2020 roku i nie ma obecnie możliwości powrotu do swojego kraju.

Indie: Zmarł najstarszy biskup świata  

Wysoki komisarz (odpowiednik ambasadora) Australii w Indiach Barry O’Farrell szacował niedawno, że przebywa tam obecnie około 8 tys. Australijczyków, którzy chcieliby wrócić.

Reklama

Wiadomość o skardze pojawiła się w czasie konferencji prasowej Hunta, który odmówił komentowania sprawy. Minister wskazał jedynie na wcześniejsze oświadczenia, w których rząd twierdził, że zakaz jest zgodny z prawem - podał portal New Daily.

Ewakuacja krykiecistów

Portal informuje również w środę o decyzji w sprawie ewakuacji 38 Australijczyków, w tym 24 zawodników, trenerów i komentatorów pracujących w indyjskiej lidze krykieta. Mają oni w nadchodzących dniach wylecieć z Indii na Malediwy lub Sri Lankę, by tam poczekać na możliwość powrotu do Australii.

Indie przeżywają ogromny kryzys w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano tam 382 315 nowych infekcji i 3780 zgonów wśród zakażonych osób. Eksperci przestrzegają, że dane te są kilkakrotnie zaniżone.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje