Reklama

Reklama

AstraZeneca: Włosi i Francuzi stopniowo wznawiają szczepienia

W pierwszych regionach Włoch wznawiane są szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Podobnie jest we Francji, gdzie ta szczepionka jest przeznaczona dla osób powyżej 55. roku życia, bo zdaniem francuskiego ministra zdrowia, rzadkie przypadki zakrzepów stwierdzono u osób młodszych. Dzień wcześniej Europejska Agencja Leków uznała AstraZenecę za produkt bezpieczny i skuteczny.

We Włoszech szczepienia wznowiono między innymi w Poliklinice w Mediolanie w dotychczasowym rytmie 2 tysięcy dawek dziennie, uzupełnionym o 500 dodatkowych, by odrobić opóźnienia, wynikające ze wstrzymania podawania preparatu brytyjskiego koncernu przez cztery dni. W rezultacie przestoju nie zaszczepiono tam 7 tysięcy zapisanych osób.

Nawiązując do wznowienia szczepień, Giovanni Rezza z departamentu prewencji w ministerstwie zdrowia oświadczył na konferencji prasowej: "Wykonywaliśmy po 200 tysięcy szczepień dziennie i niestety zostało to zatrzymane".

"Musimy podwoić ten rytm" - dodał. Podkreślił, że obecnie celem jest szczepienie 400-500 tysięcy osób dziennie.

Reklama

Przyznał zarazem: "Trudno jest dzisiaj powiedzieć, kiedy każdy obywatel może zostać zaszczepiony". Ostrzegł, że przy obecnej wysokiej liczbie zakażeń w kraju spowolnienie kampanii szczepień byłoby "bardzo ryzykowne".

Koordynator doradzającego rządowi komitetu techniczno-naukowego, profesor Franco Locatelli wyjaśnił, że gdy ktoś zrezygnuje z proponowanej mu szczepionki AstraZeneki, zostanie rozważona możliwość zaoferowania mu innego preparatu.

Dotychczas zaszczepiono we Włoszech 7,3 miliona osób, w tym 2,3 mln dwiema dawkami.

Dyrekcja zamkniętego z powodu restrykcji wielkiego parku rozrywki Mirabilandia w Rawennie ogłosiła, że gotowa jest udostępnić część jego terenu na punkt szczepień.

Francja: Szczepionka dla osób powyżej 55 lat

Francuski minister zdrowia Olivier Veran poinformował, że Francja wznowi użycie preparatu AstraZeneki, lecz dla osób powyżej 55. roku życia. Ma to związek z faktem, że rzadkie przypadki zakrzepów po szczepionce stwierdzono u osób młodszych.

"Po opinii Europejskiej Agencji Leków HAS (francuski urząd sanitarny) dał zielone światło dla wznowienia szczepieniem za pomocą preparatu AstraZeneki dla osób w wieku 55 lat i starszych" - oznajmił Veran na Twitterze.

W piątek preparatem zaszczepił się premier Jean Castex, który ma 55 lat.

Jak donosi dziennik "Le Monde", zalecenie francuskich władz wynika z faktu, że rzadkie i poważne przypadki zaburzeń krzepnięcia krwi wykryto u osób młodszych. We Francji stwierdzono trzy takie przypadki.

Europejska Agencja Leków (EMA) w czwartek orzekła, że wynaleziona w Oksfordzie szczepionka jest bezpieczna, skuteczna i nie powoduje zwiększonego ryzyka zakrzepów. Nie potrafiła jednak całkowicie wykluczyć związku rzadkich zaburzeń krzepnięcia krwi z preparatem.

Francja jest jednym z kilku krajów, które wznowiły szczepienia z użyciem brytyjskiego preparatu po opinii EMA, ale obecnie jedynym, który zalecił jej stosowanie w przypadku osób powyżej 55. r.ż.

Szczepienia AstraZenecą, poza Włochami i Francją, wznowiły m.in. Niemcy, Hiszpania, Portugalia i Bułgaria.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy