Reklama

Reklama

​AstraZeneca. RPA wstrzymuje szczepienia, Oksford i brytyjskie władze reagują

- Nie ma żadnych dowodów, że szczepionka AstraZeneca jest nieskuteczna w zapobieganiu hospitalizacji, ciężkiemu przebiegowi COVID-19 i śmierci - oświadczył na antenie Sky Edward Argar z brytyjskiego ministerstwa zdrowia. To reakcja na decyzję władz RPA o wstrzymaniu szczepień preparatem brytyjsko-szwedzkiego koncernu i Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Przypomnijmy, że decyzja RPA ma związek z wynikami badania naukowców Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu z udziałem 2,1 tys. osób (czytaj więcej na ten temat). Badanie wykazało, że szczepionka AstraZeneca ma minimalną skuteczność w zapobieganiu łagodnemu i umiarkowanemu przebiegowi choroby wywołanej przez południowoafrykański wariant koronawirusa.

Jednocześnie ani w grupie placebo, ani w grupie, która przyjęła preparat, nie stwierdzono żadnego ciężkiego przypadku COVID-19, co tłumaczy się tym, że do testów rekrutowano przede wszystkim młode, zdrowe osoby.

Reklama

Reakcja Oksfordu

- Badanie potwierdza, że koronawirus znajdzie sposób, by rozprzestrzeniać się wśród zaszczepionej populacji, tak jak się tego spodziewaliśmy - powiedział Andrew Pollard z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

- Jednak biorąc również pod uwagę obiecujące inne badania w RPA z wykorzystaniem podobnego wektora, możemy sądzić, że szczepionki nadal będą łagodzić obciążenie systemów opieki zdrowotnej poprzez zapobieganie ciężkiemu przebiegowi COVID-19 - dodał.

Z kolei profesor Sarah Gilbert z tej samej uczelni oznajmiła, że trwają już prace nad dodatkowym zastrzykiem, który lepiej uodparniałby na nowe warianty. Jak zaznaczyła, z tym wyzwaniem mierzą się obecnie wszyscy producenci szczepionek.

Brytyjskie władze wierzą w swoją szczepionkę

- Nie ma żadnych dowodów, że szczepionka AstraZeneca jest nieskuteczna w zapobieganiu hospitalizacji, ciężkiemu przebiegowi COVID-19 i śmierci. A to jest dziś nasz główny cel - oświadczył Edward Argar z brytyjskiego ministerstwa zdrowia.

- Wariant z RPA nie znajduje się wśród tych dominujących w naszym kraju - dodał i podkreślił, że szczepionka jest bardzo skuteczna przeciwko "popularnemu" na Wyspach wariantowi z Kent.

Cytowany przez Reutersa Argar dopuścił jednak możliwość "aktualizacji" szczepionki, tak jak to się dzieje w przypadku grypy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL