Reklama

Reklama

AstraZeneca: Potężne opóźnienia w dostawach. Są przecieki z rozmów

Jak poinformował Reutersa urzędnik unijny, który jest bezpośrednio zaangażowany w rozmowy z producentem szczepionek, w czasie zamkniętych spotkań firma oznajmiła wspólnocie, że "dostarczy mniej niż 90 milionów dawek w drugim kwartale". To oznacza, że do końca czerwca państwa UE dostaną zaledwie około 130 z 300 zamówionych milionów dawek.

AstraZeneca dostarczy w drugim kwartale mniej niż połowę szczepionek, które zakontraktowała Unia Europejska. W myśl umowy zawartej pomiędzy producentem szczepionek, a Komisją Europejską, która wyciekła w ubiegłym tygodniu, koncern miał dostarczyć 180 mln dawek swojego preparatu do krajów unijnych w drugim kwartale. Z tego kraje członkowskie wspólnoty mogą się spodziewać mniej niż 90 mln dawek.

Urzędnik UE, który rozmawiał z Reutersem pod warunkiem zachowania anonimowości, potwierdził, że AstraZeneca planowała dostarczyć około 40 milionów dawek w pierwszym kwartale, czyli mniej niż połowę z 90 milionów zastrzyków, które zostały na ten okres zakontraktowane.

Reklama

AstraZeneca ostrzegała w styczniu UE, że nie dotrzyma swoich zobowiązań w pierwszym kwartale z powodu problemów z produkcją. Koncern miał też dostarczyć 30 milionów dawek w ostatnim kwartale 2020 r., jednak żadna fiolka szczepionki nie opuściła zakładu produkcyjnego. Nie była to jednak wina producenta - jego wakcyna nie była jeszcze zatwierdzona przez UE.

Z najnowszych przecieków wynika, że firma do końca czerwca dostarczy zaledwie 130 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19 z zapowiadanych 300 mln. 

Reklama

Reklama

Reklama