Reklama

Reklama

​AstraZeneca i 8 proc. Skąd wzięła się ta wpadka?

Dwie niemieckie gazety błędnie poinformowały, że szczepionka AstraZeneki i Uniwersytetu Oksfordzkiego ma tylko 8 proc. skuteczności wśród seniorów. Już wiadomo, jak doszło do tej kompromitującej wpadki.

W poniedziałek wieczorem wybuchła medialna "bomba". "Bild" i "Handelsblatt" podały, powołując się na źródła w niemieckim rządzie, że szczepionka produkowana przez koncern AstraZeneca może nie zostać dopuszczona w UE dla osób powyżej 65. roku życia. Poinformowano, że skuteczność preparatu w tej grupie pacjentów wynosi tylko 8 proc. ("Bild" pisał o skuteczności "poniżej 10 proc.").

AstraZeneca stanowczo zdementowała te informacje, nazywając je "kompletnie fałszywymi".

Reklama

We wtorek do sprawy odniosło się także niemieckie Ministerstwo Zdrowia - przedstawiciele resortu również zaprzeczyli doniesieniom "Bilda" i "Handelsblatt", podkreślając, że nie mają one oparcia w danych.


Alex Wickham z Politico rzuca więcej światła na tę sprawę i wskazuje, jak doszło do swoistego "głuchego telefonu". 8 proc. to - jak wyjaśnił - odsetek osób starszych w grupie osób testujących szczepionkę podczas testów klinicznych.

Dziennikarz podkreśla jednak, że przedstawiciele niemieckiego rządu istotnie uderzają zakulisowo w brytyjską szczepionkę, choćby za pomocą tego typu przecieków prasowych.

(mim)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy