Reklama

Reklama

Anulowane loty. 12 krajów UE apeluje do KE w sprawie voucherów lotniczych

Polska i 11 innych krajów unijnych wystosowało list do Komisji Europejskiej z apelem o uregulowanie kwestii lotniczych voucherów, które linie lotnicze przyznają pasażerom w związku z anulowaniem lotów.

Pod listem, obok Polski, podpisały się: Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Grecja, Francja, Irlandia, Łotwa, Malta, Holandia i Portugalia.

W związku z pandemią wiele lotów w UE zostało odwołanych. Linie lotnicze w takiej sytuacji zwykle proponują klientom vouchery, które będą mogli wykorzystać, gdy ruch lotniczy zostanie wznowiony. W UE istnieją jednak regulacje, które mówią m.in. o tym, ze przewoźnicy w sytuacji odwołania lotów powinni zwracać klientom pieniądze, jeśli ci wyrażą taką chęć.

Obawa o bankructwo

12 krajów obawia się jednak, że doprowadziłoby to linie lotnicze na skraj bankructwa. Dlatego chcą, aby KE zmieniła przepisy w tym zakresie. Wskazują, że choć przewoźnicy nie zarabiają na przewozach pasażerów, to nadal ponoszą wysokie koszty.

Reklama

"Kiedy opracowano rozporządzenie, nie można było przewidzieć obecnego światowego kryzysu i jego wpływu na podróże lotnicze. Wspólnym celem Unii Europejskiej i jej państw członkowskich musi być utrzymanie europejskiego rynku ruchu lotniczego po obecnym kryzysie, przy jednoczesnym uwzględnieniu interesów i niezbędnej ochrony pasażerów" - napisano w liście, który widziała PAP.

Kraje chcą, aby linie mogły decydować tymczasowo o środkach, za pomocą których pasażerom przysługuje zwrot kosztów. "Uważamy, że uregulowanie czasowego wydawania bonów jest realne i możliwe do zaakceptowania przez konsumentów, jeśli zostaną uwzględnione niektóre kluczowe zasady: przejrzyste informacje dla pasażera, niedyskryminacja, wspólny okres ważności bonów, maksymalna elastyczność wykorzystania i jasne prawo zwrotu natychmiast po zakończeniu ważności w przypadku niewykorzystania kuponów" - wskazują.

Równowaga niezbędna

Wiceszefowa KE Viera Jourova powiedziała w środę (29 kwietnia), iż ważne jest, aby rozwiązać kwestie wykorzystania voucherów podróżnych w związku z anulowaniem lotów, biorąc od uwagę regulacje dotyczące praw pasażerów. 

Podkreśliła jednocześnie, że w tej kwestii niezbędne będzie zachowanie równowagi między prawami pasażerów a płynnością finansową sektora przewoźników.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Reklama

Reklama

Reklama