Reklama

Reklama

Antyszczepionkowcy i "żółte kamizelki" na ulicach Francji. Nie chcą paszportów covidowych

W Paryżu i innych francuskich miastach odbyły się demonstracje przeciwko wprowadzeniu paszportów covidowych. Wzięli w nich udział antyszczepionkowcy oraz "żółte kamizelki". Manifestanci domagali się "wolności" i krytykowali rząd, oskarżając go o wprowadzenie "apartheidu" dla nieszczepionych.

W Paryżu odbyły się cztery demonstracje. "Żółte kamizelki" protestowały rano, po południu protestował prawicowy ruch "Patriotów" Floriana Philippota, którego członkowie nieśli transparenty z napisami: "Wolność", "Prawda" lub "Nie dla apartheidu".

"Wolałbym umrzeć u bram wolności niż umrzeć w piekłach niewoli" - głosił jeden z transparentów, na innych widniała symbolizująca Francję Marianne przeszyta strzykawką.

Wśród demonstrantów w Paryżu była 44-letnia prawniczka Sophie i 56-letni konsultant IT Franck, protestowali przeciwko szczepieniom dzieci i nastolatków. Według Francka "dyskurs władz jest niespójny i zmienia się w zależności od okoliczności". Dodał: "nie wiemy już, jak odróżnić prawdę od fałszu". Według Sophie rząd niepotrzebnie wprowadza paszport szczepionkowy zamiast poczekać na uzyskanie przez społeczeństwo zbiorowej odporności, "kiedy wirus jest już najmniej zjadliwy" - podaje agencja AFP.

Reklama

Demonstracje odbyły się również w innych miastach. Według policji 700 osób zgromadziło się w Aix-en-Provence, 950 w Montpellier i 1200 w Marsylii, 450 w Bordeaux, 300 w Lille, 600 osób w Strasburgu.

Francja będzie sprawdzać paszporty covidowe

Od poniedziałku paszport covidowy zacznie obowiązywać wszystkich powyżej 16 roku życia. Oznacza to, że dostęp np. do restauracji, barów, urzędów, miejsc rozrywki czy zakładów usługowych oraz do transportu dalekobieżnego będzie uzależniony od pełnego harmonogramu szczepień.

Negatywny test, który do tej pory można było przedstawić zamiast dowodu szczepienia w ramach paszportu sanitarnego, będzie teraz akceptowany tylko w przypadku dostępu do placówek zdrowotnych i wieców politycznych.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy