Reklama

Reklama

Angela Merkel o strategii Niemiec: Motto brzmi "Szczepić, szczepić, szczepić"

Niemiecka kanclerz odbyła konsultacja z premierami landów. Wspólnie doszli do porozumienia w kwestii prowadzenia szczepień przeciwko COVID-19 w gabinetach lekarzy rodzinnych. Ta akcja ma ruszyć po świętach. - Motto brzmi: szczepić, szczepić, szczepić - podkreśla Angela Merkel.

Z powodu początkowo niewielkich ilości preparatu, szczepienia w gabinetach lekarskich ruszą powoli. W pierwszym etapie do gabinetów lekarzy rodzinnych trafi około miliona dawek szczepionki. Jednak w ostatnim tygodniu kwietnia ma być tam dostarczonych prawie 3,2 mln dawek.

- Motto brzmi: szczepić, szczepić, szczepić - stwierdziła Merkel na konferencji prasowej po rządowych konsultacjach.

W celu ochrony przed rozprzestrzenianiem się nowych wariantów koronawirusa pięć krajów związkowych otrzyma dodatkowe dawki szczepionki. Dotyczy to Kraju Saary i Nadrenii-Palatynatu ze względu na ich granicę z Francją, a także Bawarii, Saksonii i Turyngii, które graniczą z Republiką Czeską.

Reklama

Zaostrzają lockdown

Mając na myśli planowaną na poniedziałek konferencję z premierami landów, dotyczącą zaostrzenia lockdownu po krótkim okresie poluzowań, Merkel stwierdziła: - Wolałabym się obejść bez tego hamulca bezpieczeństwa, ale to nie będzie możliwe.

Na ostatniej wspólnej konferencji rządy federalny i rządy krajów związkowych zgodziły się na wycofanie wszystkich działań łagodzących lockdown w przypadku przekroczenia granicy 100 infekcji na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia. W piątek berliński Instytut im. Roberta Kocha poinformował, że wskaźnik ten wynosi 95,6 i liczba zakażeń koronawirusem wciąż rośnie.

Włączenie do akcji szczepień lekarzy pierwszego kontaktu powinno zwiększyć dość powolne tempo szczepień w Niemczech. Minister zdrowia Jens Spahn poinformował w piątek, że do tej pory szczepionkę przeciwko koronawirusowi otrzymało w RFN ponad siedem mln ludzi, czyli co dziesiąty dorosły.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy