Reklama

Reklama

Alkohol wpływa na skuteczność szczepionek przeciw COVID-19? Eksperci wyjaśniają

W mediach pojawiły się informacje mówiące o tym, że spożywanie alkoholu w ciągu dwóch tygodni od przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19 może osłabić jej działanie. Brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) informuje: nie ma dowodów na to, że picie alkoholu po szczepionce koliduje z jej działaniem.

Już w styczniu przedstawiciele organizacji charytatywnej zajmującej się edukacją alkoholową "Drinkaware", informowali, że istnieją dowody na to, iż regularne picie alkoholu może wpływać na zdolność organizmu do budowania odporności, w odpowiedzi na niektóre szczepionki.

Tymczasem w ulotkach informacyjnych, dołączanych do szczepionek, do tej pory nie ma żadnych informacji sugerujących taki wpływ alkoholu.  

Rzeczniczka MHRA skomentowała te doniesienia. - Obecnie nie ma dowodów na to, że picie alkoholu wpływa na skuteczność szczepionek COVID-19 - powiedziała agencji prasowej PA.

Reklama

- Radzilibyśmy każdemu, kto jest tym zainteresowany, aby porozmawiał z lekarzem - dodała.

Stanowisko brytyjskiego urzędu dotyczy szczepionek, zaaprobowanych w Wielkiej Brytanii: AstraZeneki, Pfizer/BionTech i Moderny. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje