Reklama

Reklama

Alertowy pakiet obostrzeń. Adam Niedzielski: Jesteśmy w apogeum IV fali

- W związku z mutacją Omikron przygotowaliśmy alertowy pakiet obostrzeń. Wydamy zakaz lotów do 7 krajów z Afryki m.in. RPA; wydłużona zostanie kwarantanna do 14 dni bez możliwości zwolnienia testem - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak podkreślił, "jesteśmy w apogeum IV fali". Zapewnił, że osoby w pełni zaszczepione preparatami uznawanymi w UE, przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie podlegają kwarantannie.

- Jesteśmy gdzieś w apogeum IV fali. Teraz spodziewamy się, że albo te wzrosty wyhamują i będą utrzymywały się na tym stabilnym poziomie. Ale oczywiście też myślimy o bardziej optymistycznym scenariuszu, że ta liczba będzie spadała. Taki sposób myślenia do tej pory przyjmowaliśmy, że mamy sytuację pod kontrolą, tzn. jesteśmy w przewidywalny sposób zarządzać walką z pandemią, mając pojęcie, jakie będą wzrosty, trendy i co będzie działo po stronie szpitali - powiedział w czasie konferencji.


Konferencja ministra zdrowia

Minister wytłumaczył, że obecnie jesteśmy w sytuacji, że liczba zachorowań powoli zmniejsza się. W dwóch województwach: lubelskim i podlaskim mamy do czynienia ze spadkiem nowych zakażeń. Natomiast na Mazowszu, które "często przesądza o nowych trendach", widać, że IV fala hamuje, a w pozostałych regionach "mamy kontynuację wzrostu".

Reklama

- Szczególnie niepokoi sytuacja na Śląsku, gdzie te dynamiki są stosunkowo duże i tam mamy też stosunkowo dużą liczbę mieszkańców - powiedział.

Szef resortu MZ, że osoby w pełni zaszczepione preparatami uznawanymi w UE, przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie podlegają kwarantannie.

Nowe obostrzenia w związku z wariantem Omikron

- Alertowy pakiet obostrzeń ma dwa elementy. Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Podążają za rekomendacjami Europejskiej Agencji ds. Kontroli Zakażeń ECDC) wydajemy zakaz lotów do 7 krajów, które są rekomendowane tj. Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe - powiedział Niedzielski. Zaznaczył, że kraje zostały przez ECDC uznane za kraje szczególnego ryzyka.

- W przypadku tych krajów zostaje wprowadzony w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury zakaz lotów - oświadczył szef MZ.

Wyjaśnił, że "osoby, które będą wracały z tych krajów - niezależnie jaką drogą - będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni". - W tym przypadku, że nie ma możliwości zwolnienia z tej kwarantanny testem - zaznaczył Niedzielski.

- Podjęliśmy decyzję, razem z panem ministrem Saczką, o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni - do tej pory przypominam, że kwarantanna na standardowych warunkach wynosiła 10 dni. Zwolnienie z tej kwarantanny może mieć miejsce dopiero od 8 dnia po wykonaniu testu PCR - powiedział szef MZ.

Jak dodał, celem jest spowolnienie transmisji wirusa przez granicę.

Nowe obostrzenia też w Polsce

- Pakiet zawiera także ograniczenia krajowe. Działania, które będziemy podejmowali nie są tylko skierowane na to, by zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa Omikron, ale tez, żeby doprowadzić, by bieżąca fala Delta szybciej spadała - powiedział Adam Niedzielski.

- Wszystkie obiekty, gdzie do tej pory mieliśmy limit zapełnienia 75 proc. (nie mieszczą się w nim osoby zaszczepione). zostaną zmniejszone do 50 proc. To dotyczy gastronomii, hoteli, kin, teatrów, oper, filharmonii, koncertów, kościołów - powiedział minister zdrowia. 

- Wesela, komunia i dyskoteki zostaną ograniczone do 100 osób. Trzeci element to wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi. Limit zostanie zmniejszony z 500 do 250 osób. Ostatnia zmiana dotyczy obiektów, gdzie dotychczas limit osób wynosił 1 osoba na 10 m2 zostanie zaostrzony do 1 osoby na 15 m2 - powiedział. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy