Reklama

Reklama

ABC News: Amerykanie już w listopadzie ostrzegali przed "katastrofalnym wydarzeniem"

Amerykański wywiad już w listopadzie ostrzegał, że nowy koronawirus rozprzestrzenia się po Wuhan i stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia - informuje ABC News.

Według serwisu, Narodowe Centrum Wywiadu Medycznego (NCMI) amerykańskiego wojska już w listopadzie opracowało raport, w którym ostrzegano przed nadchodzącym "katastrofalnym wydarzeniem". Anonimowe źródło ABC News informuje, że raport był kilkukrotnie przekazywany dalej, m.in. Białemu Domowi. 

Służby odmówiły komentarza na ten temat.

Raport ma podważać argumentację prezydenta Donalda Trumpa mówiącego o tym, że kryzys był nieprzewidywalny i nieoczekiwany. Amerykańska dyplomacja krytykowana jest za brak wystarczająco szybkiej reakcji w celu minimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Mark Esper powiedział w niedzielę, że nie pamięta, aby Pentagon otrzymał wywiad na temat nowego koronawirusa w Chinach w listopadzie.

"Mamy wiodący instytut badań nad chorobami zakaźnymi w Ameryce. Nasi ludzie cały czas bezpośrednio to obserwują" - powiedział Esper w niedzielę podczas wywiadu w ABC News.

W USA potwierdzono jak dotąd 404 580 przypadków zakażenia koronawirusem. 13 tys. osób zmarło.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama