Reklama

Reklama

100-proc. skuteczność preparatu Moderny po drugiej dawce u nastolatków

W badaniu oceniającym immunogenność szczepionki mRNA Moderna u nastolatków nie zaobserwowano przypadków koronawirusa u osób, które otrzymały drugą dawkę. Skuteczność wynosi 93 proc. od 14. dnia po pierwszej dawce - napisał dr Grzegorz Cessak, powołując się na wyniki badań.

"W badaniu fazy II/III oceniającym immunogenność szczepionki mRNA Moderna u nastolatków (wiek 12-18 r.ż.) nie zaobserwowano przypadków COVID-19 u tych, którzy otrzymali II. dawki szczepionki. Skuteczność szczepionki na poziomie 93 proc. od 14 dni po I dawce" - napisał Cessak, powołując się na wyniki najnowszych badań. 

W przytoczonych badaniach wskazuje się, że skuteczność preparatu 14 dni od podania drugiej dawki wynosi 100 proc. w tej grupie pacjentów.

- Na początku czerwca przedstawimy te wyniki FDA (Agencji Żywności i Leków) i organom regulacyjnym w USA i poprosimy o zezwolenie. Jesteśmy zdecydowani zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc zakończyć pandemię COVID-19 - przekazał Stéphane Bancel, dyrektor generalny Moderny.

Kiedy szczepienia 12-latków?

Reklama

W niedzielę na antenie TVN24 prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pytany był, kiedy rozpoczną się szczepione dzieci poniżej 12 lat.

Powiedział, że "rozpoczną się w wakacje". - Myślę, że możliwy jest jeszcze czerwiec - oświadczył, zapytany o konkretny termin. Dodał jednak, że "minister zdrowia tę informację przekaże państwu osobiście".

Reklama

Reklama

Reklama