Reklama

Reklama

Atomowa Korea Północna

Korea Północna przenosi swoje siły rakietowe

Korea Płn. przeniosła część swoich sił rakietowych na wschód kraju. Zdaniem południowokoreańskiego wywiadu, może być to kolejny dowód na przygotowania do próby z rakietami dalekiego zasięgu.

W ostatnich dniach satelity szpiegowskie zarejestrowały, że dwie wyrzutnie rakiet SCUD zmieniły swoją lokalizację. Przeniesiono je bardziej na południe w pobliże miasta Wonan, które leży na wschodnim wybrzeżu półwyspu koreańskiego. Rakiety R-17, w terminologii NATO określane nazwą SCUD, to pociski średniego zasięgu, które mogą razić cele w odległości od 50 do 300 kilometrów.

Przedstawiciele południowokoreańskich władz podkreślają, że na razie ruchy sąsiada z północy nie zdradzają przygotowań do otwartego konfliktu. Przyznają jednak, że Pjongjang ma możliwości sprowokowania lokalnych konfliktów, w tym użycia pewnej ilości rakiet średniego i krótkiego zasięgu. Kierownictwo południowokoreańskiej armii zapewnia, że cały czas obserwuje zachowanie armii komunistycznej Korei.

Obserwatorzy spekulowali, że w związku z rocznicą urodzin Kim Ir Sena, obecne przywództwo Korei Północnej może zdecydować się na jakąś spektakularną próbę z użyciem rakiet. Przygotowania zarejestrowane przez wywiad wojskowy każą spekulować, że próba może zostać wykonana na przykład przy okazji święta Koreańskiej Armii Ludowej, które przypada 25 kwietnia.


Dowiedz się więcej na temat: Korea Północna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje