Reklama

Reklama

Atomowa Korea Północna

Korea Płn. wystrzeliła cztery rakiety krótkiego zasięgu

Korea Północna wystrzeliła w czwartek w stronę morza cztery pociski rakietowe krótkiego zasięgu - poinformowało południowokoreańskie ministerstwo obrony. Pociski wystrzelono ze wschodniego wybrzeża, z wyrzutni w pobliżu granicy z Koreą Południową.

Reuters odnotowuje, że w przeszłości Korea Północna wystrzeliwała już w stronę morza takie pociski rakietowe w ramach ćwiczeń wojskowych. Na razie nie wiadomo, czy i tym razem chodzi o ćwiczenia.

Na początku tygodnia przedstawiciele władz w Seulu informowali, że północnokoreański kuter patrolowy kilkakrotnie naruszył morską granicę z Koreą Południową. Północnokoreańska jednostka przez kilka godzin przebywała po południowej stronie morskiej linii demarkacyjnej. Korea Północna nie uznaje tej linii wyznaczonej przez ONZ po wojnie koreańskiej (1950-53), podczas gdy Korea Południowa uważa ją za granicę morską rozdzielającą oba państwa.

Reklama

Incydent ten był komentowany przez Seul jako reakcja reżimu w Pjongjangu na wspólne manewry wojskowe Korei Płd. i USA, rozpoczęte w poniedziałek. Ćwiczenia mają na celu przetestowanie gotowości sił zbrojnych tych państw do odparcia ewentualnego ataku ze strony Północy. Władze północnokoreańskie protestują przeciwko manewrom, twierdząc, że jej południowy sąsiad i USA przygotowują się do inwazji.

Dowiedz się więcej na temat: Korea Północna | Kim Dzong Un

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama