Reklama

Reklama

Koronawirus: Pomysł rządu na stopniowe odmrażanie gospodarki

Większość wprowadzonych dotychczas w Polsce ograniczeń pozostaje aktualna. To oznacza wciąż zakaz zgromadzeń, nakaz zasłaniania ust i nosa czy obowiązek zachowania odległości. Kontynuacja akcji "zostań w domu" - o ile to możliwe - jest rekomendowana, ale nie wynika już z przepisów prawa.

Rząd postanowił poluzować rygor epidemiczny i, znosząc częściowo pewne ograniczenia (od 20 kwietnia), przygotowuje się do dalszych kroków odmrażania gospodarki i społeczeństwa. Kiedy może do tego dojść? O przejściu do kolejnych etapów decydować będzie analiza m.in. przyrostu zachorowań i wydajności służby zdrowia. Rekomendację będzie wydawać minister zdrowia.

W stronę nowej normalności

W Polsce wyjątkowo szybko zdecydowano się na wprowadzenie szeregu ograniczeń mających na celu przeciwdziałanie koronawirusowi i COVID-19. Już szóstego dnia od potwierdzonego pierwszego przypadku zakażenia ograniczono imprezy masowe (we Włoszech było to 39 dni). Po ośmiu dniach zamknięto szkoły, a po trzech tygodniach - wprowadzono zakaz wychodzenia z domu (we Włoszech odpowiednio 35 i 39 dni). To przyniosło zakładany efekt: ograniczono skalę rozprzestrzeniania się wirusa w społeczeństwie. W Polsce liczba zakażonych zbliża się do 10 tys. osób (półtora miesiąca od pierwszej osoby z potwierdzonym koronawirusem). Z danych, które przekazało Ministerstwo Zdrowia, obecnie jest niewiele ponad 2,5 tys. osób hospitalizowanych, 111 tys. objętych jest obowiązkową kwarantanną, a 17 tys. nadzorem epidemiologicznym.

Reklama

Wciąż jednak z każdym dniem przybywa nowych chorych i zakażonych. Z tego powodu nie mówi się dzisiaj o pełnym zniesieniu obostrzeń, a jedynie ich części. W niewielkim stopniu rygor epidemiczny jest łagodzony, tak, by możliwe było odpowiednio szybkie reagowanie na negatywne odczyty w liczbie potwierdzonych przypadków w momencie, gdyby takie się pojawiły. Nikt dzisiaj nie mówi o zbliżającym się końcu epidemii. Nikt nie wskazuje daty, gdy wszystkie obostrzenia znikną. Zamiast tego rząd zarysowuje powolny plan łagodzenia rygoru dla gospodarki i społeczeństwa, a minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzega, że "przez najbliższy dłuższy czas musimy nauczyć się żyć z tymi podstawowymi zasadami funkcjonowania w czasach epidemii". Premier Mateusz Morawiecki mówi natomiast o "nowej normalności", ubranej w hasło trzech "I", czyli: Izolacja, Identyfikacja, Informatyzacja.

Zniesienie części obostrzeń

Co się zmienia od 20 kwietnia w myśl stopniowego odmrażania życia społeczno-gospodarczego w Polsce? Na początek zostały otwarte miejsca rekreacji na świeżym powietrzu. To oznacza, że możemy wyjść na spacer do parku, po plaży lub do lasu. Uprawiać sport, np. biegać lub jeździć na rowerze. Trzeba jednak pamiętać o konieczności zasłaniania nosa i ust, a także utrzymania odległości minimum dwóch metrów od innych pieszych. Zakładanie maseczki jest obowiązkowe tam, gdzie spotkanie innych spacerujących jest wysokie, czyli np. w parkach lub na skwerach, ale w lesie już nie. Place zabaw - przypomnijmy - wciąż jeszcze są zamknięte. I podkreślmy to jeszcze raz: to nie koniec epidemii. Wciąż wszyscy muszą zachować szczególną ostrożność, uważać na siebie i swoich bliskich. Akcja "zostań w domu" jest rekomendowana, dlatego, jeśli tylko możemy, pracujmy zdalnie, ograniczmy wyjścia do sklepu do minimum, a - jeśli musimy przewietrzyć się dla lepszego samopoczucia - niech to będzie krótki spacer z zachowaniem wszystkich wytycznych i ograniczeń.

Jeśli chodzi o sklepy, to w myśl pierwszego kroku odmrażania gospodarki, klientów czekają duże zmiany. Nowe przepisy przewidują, że w sklepach powyżej 100 m kwadratowych może przebywać jedna osoba na 15 m kwadratowych powierzchni, a w sklepach do 100 m - cztery osoby na jedną kasę. W godzinach 10-12 nadal będą obowiązywały "godziny dla seniorów", ale wyłącznie od poniedziałku do piątku. Na terenie targowisk czy bazarów może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez cztery.

Więcej osób będzie też mogło wziąć udział w obrzędzie kościelnym (tj. msze, pogrzeby, śluby, chrzty). W kościele dopuszczono na każde 15 m kwadratowych powierzchni jedną osobę. Na cmentarzach może przebywać nie więcej niż 50 uczestników pogrzebu. Wymogi te nie obejmują sprawujących posługę.

Pamiętaj o wytycznych

Które ograniczenia i zalecenia wciąż obowiązują? Najważniejsze, to m.in.:

  • Zasłaniaj twarz (ust i nosa) przy wychodzeniu z domu,

  • Zachowaj dystans minimum dwóch metrów od innych pieszych,

  • Przestrzegaj zasad kwarantanny i izolacji

  • Zakaz zgromadzeń (do odwołania obowiązuje zakaz organizacji imprez masowych, zamknięte pozostają żłobki, przedszkola, szkoły i uniwersytety, bary i restauracje, hotele i inne miejsca noclegowe),

  • W weekendy wciąż jeszcze zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy budowlane,

  • Ograniczona jest działalność galerii handlowych,

  • Do odwołania zamknięte są wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu, a także obowiązuje zakaz korzystania z rowerów miejskich,

  • Na poczcie mogą przebywać w jednym momencie dwie osoby do okienka,

  • Osoby poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu wyłącznie pod opieką osoby dorosłej;

Co dalej?

Wciąż jesteśmy przed szczytem zachorowań - przypomina resort zdrowia. To, kiedy i w jakim zakresie będą wprowadzane kolejne etapy znoszenia ograniczeń, zależy od sytuacji epidemicznej w Polsce. W kolejnych krokach zaplanowano m.in. otwarcie sklepów budowlanych, niektórych instytucji kultury i hoteli (drugi etap); galerii handlowych, salonów kosmetycznych i fryzjerskich, restauracji (trzeci etap); teatrów, kin, salonów masażu i solariów (czwarty etap). 

Projekt przygotowany we współpracy z KPRM. Dowiedz się więcej: www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy